Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

4/2/24

"Κανονιέρηδες" εναντίον "κόκκινων"

Άρσεναλ και Λίβερπουλ πρωταγωνίστησαν σε ένα απο τα πιο επεισοδιακά φινάλε της Πρέμιερ Λίγκ τότε Πρώτης Κατηγορίας το 1989. Στις 26 Μαΐου στο "Άνφιλντ" οι "κόκκινοι" θα υποδέχονταν την Άρσεναλ ευρισκόμενη τρεις βαθμούς μπροστά απο τους Λονδρέζους με 76 έναντι 73. Οι "κανονιέρηδες" γνώριζαν ότι χρειάζονταν όχι μόνο μια απλή νίκη αλλά με 2 γκολ και πάνω ούτως ώστε να επιστρέψουν στην κορυφή της Αγγλίας μετά απο 18 χρόνια.

Ο Άλαν Σμίθ έβαλε μπροστά την ομάδα του Τζόρτζ Γκρέιαμ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αλλά χρειάστηκε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις για να κριθεί ο Πρωταθλητής. Εκεί όπου ο Μάικλ Τόμας εκμεταλεύτηκε τις κόντρες και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Γκρόμπελαρ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Οι δύο ομάδες τερμάτισαν ισόβαθμες στην πρώτη θέση με 76 βαθμούς, με ίδια αποτελέσματα 22 νίκες, 10 ισοπαλίες και 6 ήττες, με ίδια διαφορά τερμάτων +37, αλλά η Άρσεναλ λόγω της καλύτερης επίθεσης 73 έναντι 65 τερμάτων κατέκτησε τον τίτλο.

Μάλιστα ο Τόμας το 1991 ύστερα απο εισήγηση του Γκρέιαμ Σούνες πήρε μετεγγραφή στην Λίβερπουλ με την οποία αγωνίστηκε μέχρι τον Δεκέμβριο του 1997 κατακτώντας 1 Κύπελλο και 1 Λιγκ Κάπ.

Την περίοδο 1972-1973 Λίβερπουλ και Άρσεναλ ήταν ισόβαθμοι με 53 βαθμούς, με τους "κανονιέρηδες" να είχαν και ένα αγώνα περισσότερο. Παρόλα αυτά οι "κόκκινοι" κατέκτησαν το Πρωτάθλημα με 60 βαθμούς έναντι 57 των αντιπάλων τους

Την περίοδο 1990-1991 η Άρσεναλ έκανε ένα εκπληκτικό Πρωτάθλημα, γνωρίζοντας μόνο μία ήττα και ως εκ τούτου κατέκτησε τον τίτλο συγκεντρώνοντας 83 πόντους, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Λίβερπουλ που μάζεψε 76.

Έντεκα χρόνια αργότερα την περίοδο 2001-2002 η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ με εφτά βαθμούς διαφορά 87 έναντι 80 όχι μόνο κατέκτησε τον τίτλο αλλά έκανε το ντάμπλ τρίτο στην ιστορία της μετά την κατάκτηση και του Κυπέλλου.

Στο κύπελλο την περίοδο 1949-1950 στον τελικό η Άρσεναλ επικράτησε της Λίβερπουλ με 2-0, ενώ κάτι αντίστοιχο έγινε και την περίοδο 1970-1971 με την ομάδα του Λονδίνου να επικρατεί αυτή την φορά με 2-1.

Τον Αύγουστο  του 1979 για το Σούπερ Καπ η Λίβερπουλ νίκησε με 3-1, στο Λιγκ Καπ της περιόδου 1986-1987 νίκησε η Άρσεναλ με 2-1, ενώ τον Αύγουστο του 1989 για το Σούπερ Καπ η ομάδα του λιμανιού επικράτησε με 1-0 με σκόρερ τον Μπίρντσλι.

Την περίοδο 2001-2002 στο Κάρντιφ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάικλ Όουεν στο 83' και στο 88' ανέτρεψε το προβάδισμα που είχε δώσει ο Φρέντρικ Λιούνγκμπεργκ στο 72'  και με 2-1, έδωσε τον τίτλο στην ομάδα του Ζεράρ Ουγιέ. Λίγους μήνες αργότερα πάντως για το Σούπερ Καπ τον Αύγουστο του 2002, ήταν ο Ζιλμπέρτο Σίλβα στο 69' που έκρινε τον νικητή της αναμέτρησης για την Άρσεναλ.

Στις  29 Αυγούστου του 2020 ξανατέθηκαν αντιμέτωπες για το Σούπερ Καπ με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται με 1-1 χάρις στα τέρματα των Ομπαμεγιάνγκ στο 12' και Μιναμίνο στο 73', Στην διαδικασια των πέναλντι οι Λονδρέζοι ευστόχησαν και στα πέντε, εν αντιθέσει με τον Μπρούστερ που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έτσι η Άρσεναλ με 5-4 κατέκτησε το τρόπαιο.

Οι δύο ομάδες μάλιστα βρέθηκαν αντιμέτωπες και σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, στην προημιτελική φάση του Champions League την περίοδο 2007-2008, με το πρώτο ματς να λήγει ισόπαλο 1-1 με τα γκολ των Αντεμπαγιόρ στο 23' και Κάιτ στο 26'.

Στην ρεβάνς ο Ντιαμπί άνοιξε το σκόρ στο 13', ο Χίπια στο 30' και ο Τόρες στο 69'  έκαναν το 2-1, ο ΑΝτεμπαγιόρ ισοφάρισε στο 84', ο Τζέραρντ στο 85' με πέναλντι έκανε το 3-2 και στο 90+2' ο Μπάμπελ έκανε το τελικό 4-2 και την Λίβερπουλ να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η πρώτη συνάντηση των δύο συλλόγων πραγματοποιήθηκε στις 28 Οκτωβρίου του 1893 με την Λίβερπουλ να επικρατεί με 5-0 στο Λονδίνο. Οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες σε 242 παιχνίδια με τους "κόκκινους" να μετράνε 93 νίκες, 82 η Άρσεναλ, 67 ματς έχουν λήξει ισόπαλα και τα τέρματα είναι 359-314 υπέρ της Λίβερπουλ.

Οι μεγαλύτερες νίκες της Λίβερπουλ είναι με 5-0 της περιόδου 1893-1894 και της περιόδου 1963-1964, με 5-1 την περίοδο 1909-1910, την περίοδο 2013-2014 και την περίοδο 2018-2019, και το 4-0 τις περιόδους 1906-1907 και 2017-2018, ενώ οι αντίστοιχες της Άρσεναλ είναι το 8-1 την περίοδο 1934-1935, το 6-0 την περίοδο 1931-1932, το 5-0 την περίοδο 1908-1909, το 5-1 την περίοδο 1952-1953 και το 4-0 την περίοδο 1991-1992.

Πρώτος σκόρερ ο Ρόμπι Φάουλερ της Λίβερπουλ με 12 τέρματα, στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο Ρομπέρτο Φιρμίνο(Βραζιλία/Λίβερπουλ) με 11 και ακολουθούν οι Τζόε Χούλμ της Άρσεναλ  με 10,  Τζάκ Πάρκινσον(Λίβερπουλ), Γκόρντον Χόντγκτσον(Λίβερπουλ), Τιερί Ανρί(Γαλλία/Άρσεναλ) και Μοχάμεντ Σαλάχ(Αίγυπτος/Λίβερπουλ) με 9, Τζέιμς Μπρέιν(Άρσεναλ), Ρότζερ Χαντ(Λίβερπουλ), Κένι Νταλγκλίς(Σκωτία/Λίβερπουλ)  με 8, Ντίκ Φόρσοου(Λίβερπουλ), Ίαν Ρας(Ουαλία/Λίβερπουλ), Τζον Ράντφορντ(Άρσεναλ), Ίαν Ράιτ(Άρσεναλ), Σαντιό Μανέ(Σενεγάλη/Λίβερπουλ), Ντιόγκο Ζότα(Πορτογαλία/Λίβερπουλ) με 7, Τέντ Ντρέικ(Άρσεναλ), Χένρι Τσέιμπερς(Λίβερπουλ), Τζάκ Λάμπερτ(Άρσεναλ), Άλαν Μπολ(Άρσεναλ), Άλαν Σάντερλαντ(Άρσεναλ), Φιλ Νιλ(Λίβερπουλ), Στίβεν Τζέραρντ(Λίβερπουλ) με 6.

Πρώτος σε συμμετοχές ο Ντέιβιντ Ο'Λίρι(Ιρλανδία) της Άρσεναλ με 44, στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο Τζέιμι Κάραχερ της Λίβερπουλ με 36, και ακολουθούν οι Στίβεν Τζέραρντ(Λίβερπουλ) με 34, Ίαν Κάλλαχαν(Λίβερπουλ) και Λι Ντίξον(Άρσεναλ) με 33, Άλαν Χάνσεν(Λίβερπουλ) με 32, Ρέι Κλέμενς(Λίβερπουλ), Φίλ Νίλ(Λίβερπουλ) και Τόνι Άνταμς(Άρσεναλ) με 31, Ίαν Ράς(Ουαλία/Λίβερπουλ) με 30, Νάιτζελ Γούιντερμπερν(Άρσεναλ) με 29, Κένι Νταλγκλίς(Σκωτία/Λίβερπουλ) με 28, Πάτ Ράις(Άρσεναλ) και Τζόρτζ Άρμστρόνγκ(Άρσεναλ) με 27.

23 ποδοσφαιριστές έχουν φορέσει την φανέλα των δύο ομάδων με πρώτο τον Ντέιβιντ Χάνα και ακολουθούν οι  Χάρι Στόρερ, Άμπραχαμ Χάρτλει, Άντριου Μακ Κάουι, Άμπραχαμ Φόξαλ, Σάμ Ρέιμπουλντ, Τσάρλι Σατερθγουέιτ, Τζόν Χάντερ, Πίτερ Κάιλ, Μπίλ Γουάιτ, Φρέντ Πάγκναμ, Μπράιαν Τζάκσον, Τζίμ Φούρνελ, Τζέφρει Στρόνγκ, Ρέι Κένεντι, Τζίμι Κάρτερ, Μάικλ Τόμας, Νικολά Ανελκά(Γαλλία), Ζερμέιν Πέναντ, Γιόσι Μπεναγιούν(Ισραήλ), Κόλο Τουρέ(Ακτή Ελεφαντοστού), Άλεξ Μάνιγκερ(Αυστρία) και Άλεξ Όξλειντ-Τσάμπερλεϊν.