Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

3/3/24

"Μαύροι αετοί" εναντίον "τσιμπόμ"

Μπεσίκτας και Γαλατασαράι αποτελούν μαζί με την Φενερμπαξέ τις τρεις κορυφαίες ομάδες του τούρκικου ποδοσφαίρου όχι μόνο όσον αφορά τους τίτλους αλλά και  μεγάλη βάση οπαδών σε όλη την χώρα.

Στις 22 Αυγούστου του 1924 στο στάδιο "Ταξίμ" η Μπεσίκτας επικράτησε με 2-0 στο παρθενικό παιχνίδι των δύο ομάδων. Συνολικά σε 356 παιχνίδια η "τσιμπόμ" μετράει 128 νίκες, 115 οι "ασπρόμαυροι", 115 ματς έχουν λήξει ισόπαλα και τα τέρματα είναι 493-456 υπέρ της Γαλατά.

Οι μεγαλύτερες νίκες της Μπεσίκτας είναι το 5-0 τις περιόδους 1932-1933 και 1940-1941, ενώ αντίστοιχα για την Γαλατά είναι το 9-2 την περίοδο 1940-1941 και το 6-0 την περίοδο 1997-1998.

Την περίοδο 1965-1966 στο "Μιχατπασά" στην Κωνσταντινούπολη η Γαλατα κατέκτησε τον τίτλο χάρις στο γκολ του Ντογκιανγκιούν στο 88'. Την περίοδο 1992-1993 στους διπλούς τελικούς η Γαλατά επικράτησε με 1-0 με το γκολ του Κεσέρ στο 44', ενώ στην ρεβάνς Χακάν Σουκούρ στο 2, Αρίφ Ερντέμ στο 44' εκαναν το 0-2 με τους γηπεδουχους να ισοφαρίζουν στο τελικό 2-2 με τα γκολ των Ουτσάρ στο 44' και Γκιουβενέρογλου στο 84'.

Την επόμενη χρονιά το πρώτο ματς έηξε χωρίς τέρματα και στην ρεβάνς η Μπεσίκτας με τα γκολ των Τεκιν στο 15', Μαντιντά στο 22' και Αλπάι Οζαλάν στο 83' επικράτησε με 3-2 με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με τον Χακάν Σουκούρ στο  11' και του Μπουλέντ Κορκμάζ στο 78'.

Την περίοδο 1997-1998 το πρώτο ματς στο "Ινονού" έληξε 1-1 με τα τέρματα των Σαγκλάμ στο 85' και Οκάν Μπουρούκ στο 61'. Στην ρεβάνς Οζντιλέκ στο 44' και Αρίφ Ερντέμ στο 71' οδήγησαν το ματς στην παράταση και στην διαδικασία των πέναλντι Χάτζι και Τσοσκούνα στόχησαν και η Μπεσίκτας με 4-2 πήρε τον τίτλο.

Την επόμενη χρονιά 1998-1999 οι δύο τους τέθηκαν αντιμέτωποι και πάλι σε τελικό Κυπέλλου με το πρώτο ματς στο "Αλί Σαμί Γεν" να λήγει χωρίς τέρματα. Στην ρεβάνς ο Ουμίτ Νταβαλά με δύο δικά του γκολ στο 52' και στο 68' έδωσε τον τίτλο στην Γαλατασαράι.

Πρώτος σε συμμετοχές ο Σερέφ Γκορκέι της Μπεσίκτας με 63, στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο Χακί Γιετέν επίσης της Μπεσίκτας με 61 και ακολουθούν οι Ρίζα Τσαλιμπάι(Μπεσίκτας) με 59, Μπουλέντ Κορκμάζ(Γαλατασαράι) με 51, Μεχμέτ Οζντιλέκ(Μπεσίκτας) με 49, Ούλβι Γκιουβενέρογλου(Μπεσίκτας) με 45, Καντίρ Ακμπουλούτ(Μπεσίκτας) και Τσουνέιτ Τανμάν(Γαλατασαράι) με 43, Ρετσέπ Τσετίν(Μπεσίκτας) και Γκοκχάν Κεσκίν(Μπεσίκτας) με 42, Χουσείν Σαιγκούν(Μπεσίκτας) και Χακάν Σουκούρ(Γαλατασαράι) με 41, Μετίν Τεκίν(Μπεσίκτας) και Τουγκάι Κερίμογλου(Γαλατασαράι) με 40, Φειγιάζ Ουτσάρ(Μπεσίκτας) με 39, Σαμέτ Αιμπάμπα(Μπεσίκτας) με 37, Τουργκάι Σερέν(Γαλατασαράι) και Φατίχ Τερίμ(Γαλατασαράι) με 36, Αρίφ Ερντέμ(Γαλατασαράι) με 35

Πρώτος σκόρερ ο Χακί Γιετέν της Μπεσίκτας με 29, στην δεύτερη θέση ο Σερέφ Γκορκέι της Μπεσίκτας με 26 και ακολουθούν οι Γκιουντούζ Κιλίτς(Γαλατα) με 21, Φειγιάζ Ουτσάρ(Μπεσίκτας) με 18, Μετίν Οκτάι(Γαλατά) με 15, Κεμάλ Γκιουλτσελίκ(Μπεσίκτας) με 14, Σουκρού Γκιουλεσίν(Μπεσίκτας) και Χακάν Σουκούρ(Γαλατά) με 13 και Ρετσέπ Αντανίρ(Μπεσίκτας) με 10.

Ρεφίκ Οσμάν Τοπ, Ιμπραχίμ Τουσντέρ, Σουκρού Γκιουλεσίν, Σουρέιγια Γκορκέι, Μουσταφά Γκενκσόι, Αλί Σοινάρ, Εργκιούν Ατσουνέρ, Σουάτ Μαμάτ, Ρετσέπ Αντανίρ, Ντίνο Σάμπρι, Αχμέτ Γιλντιρίμ, Αχμέτ Μπερμάν, Αλί Τσομπάν, Εργκίν Τσινάρ, Μέρσαντ Κοβάσεβιτς(Βοσνία), Άντριαν Ίλιε(Ρουμανία), Μεχμέτ Ακσού, Εμρέ Ασίκ, Οκάν Μπουρούκ, Σαφέτ Σαντσακλί, Σεργκέν Γιαλτσίν, Μπερκάντ Γκοκτάν, Αιχάν Ακμάν, Γκοκχάν Ζαν, Μεχμέτ Γιοζγκάντλι, Σερντάρ Οζκάν, Μπουράκ Γιλμάζ, Τσανέρ Ερκίν, Ντάνι Νουνκέου(Καμερούν), Τσένκ Γκιονέν, Αντέμ Μπουγιούκ, Ράιαν Μπάμπελ(Ολλανδία), Μεχμέτ Τοπάλ, Zέντσον Φερνάντες(Πορτογαλία), Γκιουνάι Γκιουβέντς έχουν φορέσει την φανέλα των δύο ομάδων.

Λεάντρο Ρεμοντίνι(Ιταλία), Γκιουντούζ Κιλίτς, Κάρλ Χάιντς Φέλκαμπ(Γερμανία), Μιρτσέα Λουτσέσκου(Ρουμανία) και Μουσταφά Νενιζλί είναι οι προπονητές που έχουν κάτσει στους πάγκους των δύο ομάδων.