Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

4/3/24

Καταλανοί εναντίον Βάσκων

Αθλέτικ Μπιλμπάο και Μπαρτσελόνα είναι δύο απο τις τρεις ομάδες της La Liga(η άλλη είναι η Ρεάλ Μαδρίτης) που δεν έχουν υποβιβαστεί ποτέ στην Segunda Division, ενώ αποτελούν κλασικό ζευγάρι σε τελικούς Κυπέλλου, αφού πρόκειται για τις δύο πρώτες ομάδες σε κατακτήσεις.
Ούτε λίγο ούτε πολύ 9 φορές έχουν βρεθεί σε τελικό Κυπέλλου Ισπανίας ξεκινώντας απο την περίοδο 1919-1920 όταν συναντήθηκαν στην Χιχόν με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί με 2-0 με τα γκολ των Μαρτίνες στο 70' και Παουλίνιο Αλκάνταρα στο 80'.

Δώδεκα χρόνια αργότερα στην Μαδρίτη η Αθλέτικ επικράτησε με 1-0 με το γκόλ του Μπάτα στο 55', ενώ την περίοδο 1941-1942 πάλι στην Μαδρίτη σε ένα χορταστικό μάτς η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 4-3 στην παράταση, με τους Εσκόλα στο 20' και στο 59' και τον Μαρτιν στο 51' και στο 101' να σκοράρουν για τους "μπλαουγκράνα", για τους Βασκους Ιριόντο στο 29', Ελίσες στο 79' και Θάρα στο 81'.

Περίοδος 1952-1953 τρίτη φορά στην Μαδρίτη νικήτρια η Μπαρτσελόνα με 2-1 με  τα γκόλ των Κουμπάλα στο 46' και Μαντσόν στο 57', ενώ στο 61' είχε μειώσει στο 61' ο Βενάνσιο. Τριανταένα χρόνια αργότερα το 1984 σε έναν απο τους πιο επεισοδιακούς τελικούς στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου"  η Αθλέτικ επικράτησε με 1-0 με το γκολ του Γκουαροτσένα στο 11' κατακτώντας το ντάμπλ.

Κατά την διάρκεια του αγώνα ο Μπέρντ Σούστερ δέχτηκε αντικείμενο και αυτός το επέστρεψε πίσω, αλλά με την λήξη του αγώνα ο Μαραντόνα ο οποίος καθόλη την διάρκεια του αγώνα αντιμετωπιζόταν με σκληρό τρόπο απο τους αντιπάλους τους επιτέθηκε στον Μιγκέλ Σόλα ρίχνοντας του μια εναέρια κλοτσιά.

Σύντομα ο καβγάς επεκτάθηκε πάικτες και των δύο ομάδων πήραν μέρος στην συμπλοκή με συνέπεια οι Μαραντόνα, Ντε Άντρες, Γκοϊκοετσέα, Μιγκέλι και Κλός να τιμωρηθούν αρχικά με τρείς μήνες με αποκλεισμό με τις ποινές αυτές πάντως αργότερα να "σβήνονται", με τον Μαραντόνα εκείνο το καλοκαίρι να μετακινείται στην Νάπολι.

Πέρασαν 25 ολόκληρα χρόνια για να βρεθούν οι δύο ομάδες σε τελικό Κυπέλλου, την περίοδο 2008-2009 στο "Μεστάγια" όπου ο Τοκέρο στο 8' έβαλε μπροστά τους Βάσκους αλλά οι Τουρέ στο 32', Μέσι στο 52', Κρκιτς στο 57' και Τσάβι στο 64' δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης με την Μπάρτσα εκείνη την περίοδο να κατακτάει το τρέμπλ.

Περίοδος 2011-2012 στο "Βιθέντε Καλντερόν" με δύο γκολ του Πέδρο στο 3' και στο 25' και του Μεσι στο 20' δεν είχε πρόβλημα η Μπαρτσελόνα να επικρατήσει με 3-0. Το 2015 στο "Κάμπ Νού" πρωταγωνιστής και πάλι ο Μέσι που πέτυχε δύο γκολ στο 20' και στο 74' και του Νεϊμάρ στο 66' επικράτησε με 3-1 με την Αθλέτικ να σκοράρει 79' ο Ινιάκι Γουίλιαμς.

Τελευταία παρουσία σε τελικό την περίοδο 2020-2021 στο "Λα Καρτούχα" της Σεβίλλης, ο Μέσι πάλι έβαλε δύο γκολ στο 68' και στο 72', Γκριεζμάν στο 60' και Ντε Γιόνγκ στο 63' διαμόρφωσαν το τελικό 4-0.

Τέσσερις φορές έχουν αναμετρηθεί σε Σούπερ Καπ, η πρώτη το 1983 3-1 νίκη της Μπαρτσελόνα στο "Σαν Μαμές" με τους Αλεσάνκο στο 31', Καράσκο στο 48' και Ρόχο στο 77', ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 45' ο Σαλίνας.

Στην ρεβάνς το γκολ του Γκουατσορένα στο 2' δεν ήταν αρκετό για την Αθλέτικ. Το 2009 Τσάβι στο 58' και Πέδρο στο 68' έδωσαν την νίκη στην Μπαρτσελόνα, με τον Ντε Μάρκος να ανοίγει το σκόρ στο 44'. στην ρεβάνς Μέσι στο 49' και στο 67' με πέναλντι και Κρκιτς στο 72' διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Το 2015 ο Αντούριθ πέτυχε τρία γκολ στο 52', στο 61' και στο 67' με πέναλντι, εμ τον Σαν Χοσέ να ανοίγει το σκορ στο 13'. Στην ρεβάνς στο "Καμπ Νου" ο Μέσι στο 43' άνοιξε το σκορ αλλά ο Αντούριθ στο 74' έκανε το τελικό 1-1, ενώ απο το 55' η Μπαρτσελόνα έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πικέ, ενώ και η Αθλέτικ έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κίκε Σολα στο 86'.

Τέλος το 2021 στην Σεβίλλη ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ στο 40', ο Ντε Μάρκος ισοφάρισε στο 42', ο Γάλλος ξαναέβαλε την Μπαρτσελόνα στο κεφάλι στο σκορ στο 77', αλλά ο Βιγιαλίμπρε στο 90' έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί και ο Ινιάκι Γουίλιαμς στο 93' πέτυχε το νικητήριο γκολ δίνοντας τον τίτλο στην Αθλέτικ.

Στο Πρωτάθλημα την περίοδο 1929-1930 η Αθλέτικ κατέκτησε τον τίτλο με εφτά βαθμούς διαφορά 30 έναντι 23, την περίοδο 1951-1952 η Μπαρτσελόνα με 43 έναντι 40, ενώ την περίοδο 1955-1956 έγινε μάχη μέχρι το τέλος.

Την 27η αγωνιστική η Μπαρτσελόνα βρισκόταν μπροστά ένα πόντο και την επομένη ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί το μεταξύ τους παιχνίδι στο Μπιλμπάο. Εκεί τα "λιοντάρια" με "χρυσό" σκόρερ τον Μαγκιρέγκουι στο 57' πήραν την νίκη και συνάμα την πρωτοπορία, κρατώντας την τύχη στα χέρια τους.

Στις δύο επόμενες αγωνιστικές και οι δύο συνέχισαν με νίκες με συνέπεια η Αθλέτικ να πανηγυρίσει το Πρωτάθλημα με βραχεία κεφαλή ενός πόντου 48 έναντι 47. Σαράντα δύο χρόνια αργότερα την περίοδο 1997-1998 η Μπαρτσελόνα με 74 βαθμούς άφησε στην δεύτερη θέση την Μπιλμπάο που είχε συγκεντρώσει 65.

Υπάρχει όμως και ευρωπαϊκό παρελθόν στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ την περίοδο 1976-1977, με τους Βάσκους να παίρνουν την πρόκριση. Στο πρώτο παιχνίδι νίκησε στο "Σαν Μαμές" με 2-1 παρότι προηγήθηκε η Μπαρτσελόνα με τον Ασένσι στο 14', αφού οι Τσουρούκα στο 40' και Ντάνι στο 63' με πέναλντι ανέτρεψαν την κατάσταση, ενώ στην ρεβάνς στο "Κάμπ Νού" ο Ιρουρέτα στο 13' και στο 29' και ο Κρόιφ στο 24' και στο 65'  διαμόρφωσαν το τελικό 2-2.

Η πρώτη φορά ήταν στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας στο Χιχόν που διεξήχθη στις 2 Μαΐου του 1920 με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί με 2-0 και να κατακτάει το τρόπαιο. Συνολικά σε 242 παιχνίδια οι Καταλανοί έχουν 122 νίκες, 80 η Αθλέτικ, 40 ματς έληξαν ισόπαλα, 449-337 τα τέρματα υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Οι μεγαλύτερες νίκες της Αθλέτικ είναι το 12-1 την περίοδο 1930-1931 και το 6-0 την περίοδο 1945-1946, ενώ αντίστοιχα για την Μπαρτσελόνα είναι το 7-0 την περίοδο 2000-2001 και το 6-0 την περίοδο 1990-1991,

Πρώτος σκόρερ ο Λιονέλ Μέσι(Αργεντινή/Μπαρτσελόνα) με 29 τέρματα, στην δεύτερη θέση ο Τέλμο Θάρα(Αθλέτικ Μπιλμπάο) με 19 και ακολουθούν οι Σέζαρ Ροντρίγκες(Μπαρτσελόνα) με 15, Γκιγιέρμο Γκοροστίθα(Αθλέτικ) με 14, Αουγκουστίν Σαούτο Αράνα Μπατα(Αθλέτικ), Αγκουστίν Γκαίνθα(Αθλέτικ), Λάζλο Κουμπάλα(Ουγγαρία/Μπαρτσελόνα) και Ενέκο Αριέτα(Αθλέτικ) με 12,  Χοσέ Λουίς Αρτέτσε(Αθλέτικ) με 11, Χερμενεγκλίδο Ελίσες Ρίβας(Αθλέτικ), Ντάνι(Άθλετικ), Χοσέ Μαρία Μπακέρο(Μπαρτσελόνα) και Εστανισλάο Μπασόρα(Μπαρτσελόνα) με 10 τέρματα.

Πρώτοι σε συμμετοχές είναι οι Αγκουστίν Γκαίνθα(Αθλέτικ) και Λιονέλ Μέσι(Αργεντινή/Μπαρτσελόνα) με 41. στην δεύτερη θέση βρίσκονται οι Ζεράρ Πικέ(Μπαρτσελόνα) και Σέρχιο Μπούσκετς(Μπαρτσελόνα) με 39, και ακολουθούν οι Χοσέ Μαρία Ορουέ(Αθλέτικ) με 37, Καρμέλο Σεντρούν(Αθλέτικ), Άντονι Θουμπιθαρέτα(Αθλέτικ Μπιλμπάο 17/Μπαρτσελόνα 18), Χοσέ Ιριμπάρ(Αθλέτικ) με 35, Κανίτο(Αθλέτικ), Τσάβι(Μπαρτσελόνα) και Όσκαρ Ντε Μάρκος(Αθλέτικ Μπιλμπάο) με 34,  Χέσους Γκαράι(Αθλέτικ), Τσέτσου Ρόχο(Αθλέτικ) και Χοσέ Αλεσάνκο(Αθλέτικ Μπιλμπάο 7/Μπαρτσελόνα 26) με 33, Μιγκέλι(Μπαρτσελόνα), Χουάν Σεγκάρα(Μπαρτσελόνα), Μαρκέλ Σουσαέτα(Αθλέτικ) με 32, Άντρες Ινιέστα(Μπαρτσελόνα)   με 31, Χοσέ Πανίσο(Αθλέτικ) με 30.

Mανουέλ Βιδάλ Χερμόσα, Λουίς Ζαμπάλα, Γκονζάλο Μπείτια, Φέλιξ Σεσουμάγκα, Εμίλιο Αλντεκόα, Χάιμε Εσκουντέρο, Χεσούς Γκαράι, Πέδρο Μαρία Σαμπάλσα, Άντονι Θουμπιθαρέτα, Χοσέ Αλεσάνκο, Άντονι Γκοικοετσέα, Χούλιο Σαλίνας, Χαβιέ Εσκούρσα, Χοσέ Μαρί Γκαρσία Λαφουέντε, Σαντιάγκο Εθκέρο, Ίνιγκο Μαρτινεθ απο παίκτες και οι Ράλφ Κίρμπι(Αγγλία), Σάλβαδόρ Αρτίγκας, Φέρντιναντ Ντάουτσικ(Τσεχοσλοβακία) απο προπονητές έχουν περάσει απο "Κάμπ Νου" και "Σαν Μαμές" αντίστοιχα.

Ξεχωριστή περίπτωση αποτελεί ο Ερνέστο Βαλβέρδε ο οποίος έχει περάσει και απο τις δύο ομάδες τόσο ως παίκτης απο την Μπαρτσελόνα την διετία 1988-1990 και απο την Αθλέτικ την εξαετία 1990-1996.

Ώς προπονητής απο την Αθλέτικ απο το 2001 ως βοηθός και στην δεύτερη ομάδα την σεζόν 2002-2003 και ως πρώτος σε τρείς περιόδους την διετία 2003-2005, την τετραετία 2013-2017 και απο τις 30 Ιουνίου του 2022. Στην Μπαρτσελόνα ανέλαβε απο τις 29 Μαϊου του 2017 έως τις 13 Ιανουαρίου τυ 2020 κατακτώντας 2 Πρωταθλήματα το 2018 και το 2019, 1 Κύπελλο το 2018 και το Σούπερ Καπ του 2018 έχοντας σε 145 παιχνίδια, 97 νίκες, 32 ισοπαλίες και 16 ήττες.