7/4/24

De Klassieker

Είναι οι δύο κορυφαίες ομάδες της Ολλανδίας με τίτλους και σε ευρωπαϊκό επίπεδο, αντιπροσωπεύοντας τις δύο μεγάλες πόλεις της χώρας το Άμστερνταμ και το Ρότερνταμ. Απο την μία το Άμστερνταμ με έντονη την καλλιτεχνική δραστηριότητα απέναντι στην εργατούπολη όπως είναι το Ρότερνταμ. Αυτή η αντίθεση βγαίνει και στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν περιορίζονται μόνο σε αυτό, αφού ουκ ολίγες φορές οι οπαδοί και των δύο ενεπλάκησαν σε επεισόδια με τραυματίες

Στις 22 Οκτωβρίου του 1989 στο "Ντε Μέερ" οπαδοί της Φέγενορντ πέταξαν δύο βόμβες με καρφιά προκαλώντας τον τραυματισμό 19 ατόμων, 9 απ'αυτούς με σοβαρό τραυματισμό. Στις 23 Μαρτίου του 1997 στο Μπέβεραικ οπαδοί των δύο ομάδων συνεπλάκησαν με τον θάνατό ενός 35χρονου οπαδού του Άγιαξ.

Στις 15 Απριλίου του 2004 σε ματς των δεύτερων ομάδων 50 οπαδοί του Άγιαξ εισέβαλλαν στο γήπεδο και επιτέθηκαν στους νεαρούς παίκτες των "ροτερντάμερς". Στις 17 Απριλίου του 2005 οπαδοί των δύο ομάδων συνεπλάκησαν άγρια πολύ κοντά στο "Ντε Κάιπ" και απέναντι στην αστυνομία με συνέπεια 52 αστυνομικοί να τραυματιστούν και να προκληθούν πλήθος ζημιών.

Το 2010 οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στον τελικό του Κυπέλλου και αποφασίστηκε για την αποφυγή των επεισοδίων αντί για μονός να γίνουν διπλοί αγώνες χωρίς την παρουσία των φιλοξενούμενων οπαδών. Επίσης απο το 2009 οι αγώνες γίνονται μόνο παρουσία των γηπεδούχων οπαδών.

Στις 19 Δεκεμβρίου του 2021 το πούλμαν του Άγιαξ δέχτηκε επίθεση με βόμβες καπνού, πυρσούς και πέτρες, ενώ στις 22 Ιανουαρίου του 2023 το πούλμαν του "Αίαντα" έφτασε στο γήπεδο χωρίς να φέρει διακριτικά της ομάδας.

Στις 5 Απριλίου του 2023 στο "Ντε Κάιπ" για τον ημιτελικό ου Κυπέλλου ο Κλάασεν τραυματίστηκε στο κεφάλι απο αντικείμενο που πετάχτηκε απο την εξέδρα. Στις 24 Σεπτεμβρίου του 2023 στην "Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα" στο 55' και ενώ η Φέγενορντ προηγούταν με 3-0 το ματς διακόπηκε αφού οι οπαδοί του Άγιαξ πέταξαν καπνογόνα τρείς φορές στον αγωνιστικό χώρο και συγκρούσεις των οπαδών με την αστυνομία με συνέπεια να διακοπεί το ματς και να συνεχιστεί τρείς ημέρες αργότερα απο το σημείο που είχε διακοπεί.

Την περίοδο 1979-1980 για πρώτη φορά αναμετρήθηκαν σε τελικό Κυπέλλου στο "Ντε Κάιπ" η Φέγενοορντ επικράτησε με 3-1 παρότι ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 19' με τον Άρνεσεν, με τα γκολ του Πέτουρσον στο 39' με πέναλντι και στο 75' και Ντε Λέου στο 71'.

Την περίοδο 2009-2010 στο "Άμστερνταμ Αρίνα" ο Άγιαξ επικράτησε με 2-0 με τα γκολ του Ντε Γιονγκ στο 6' και στο 7', ενώ και στην ρεβάνς επικράτησε με 4-1 με τα γκολ του Σουάρες στο 4' και στο 82' και του Ντε Γιόνγκ στο 64' και στο 77', ενώ για την Φέγενοορντ  είχε μειώσει στο 72' ο Τόμασον.

Για το Σούπερ Καπ είχαν αναμετρηθεί τρείς συνεχόμενες χρονιές το 1993 στο "Ντε Κάιπ", νίκη του Άξαξ με 4-0 με τα γκολ των Λιτμάνεν στο 18' και στο 62', Φράνκ Ντε Μπούρ στο 47' και Όβερμαρς στο 61'.

Το 1994 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Άμστερνταμ πάλι νίκη του Άγιαξ με 3-0 με τον Λιτμάνεν να σκοράρει και πάλι στο 13' και τους Ουλιντά στο 21' και Κλάιφερτ στο 25'  τα υπόλοιπα τέρματα. Το 1995 στο "Ντε Κάιπ" τρίτη συνεχόμενη νίκη του ΄Άγιαξ με  2-1 στην παράταση με τα γκολ των Ρόναλντ Ντε Μπούρ στο 25' και Λάρσον στο 27' και τον Κλάιφερτ στο 102' να δίνει την νίκη στον "Αίαντα".

Το 1999 στην "Άμστερνταμ Αρίνα" η Φέγενοορντ "έσπασε το ρόδι" με 3-2 με τον Τόμασον να ανοίγει το σκορ στο 13', ο Καλού στο 15' έκανε το 2-0, ο Κνόπερ στο 45' και ο Γκρόνκιερ στο 53' ισοφάρισαν αλλά στο 86' ο Πάαουβε έδωσε την νίκη στους "Ροτερντάμερς".

Η πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων πραγματοποιήθηκε στις 9 Οκτωβρίου του 1921 όπου αν και ο Άγιαξ επικράτησε με 3-2, ύστερα απο αντιδράσεις των οπαδών της Φέγενορντ, το γκολ ακυρώθηκε και τελικά το σκορ έμεινε στο 2-2. Συνολικά σε 197 παιχνίδια ο Άγιαξ έχει 92 νίκες, 59 η Φέγενορντ, 46 ισοπαλίες, με 409-305 τέρματα υπέρ του Άγιαξ.

Οι μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του Άγιαξ είναι το 8-2 την περίοδο 1983-1984, το 7-1 την περίοδο 1933-1934, το 6-0 τις περιόδους 1975-1976 και 1998-1999 και το 5-0 τις περιόδους 1938-1939, 1958-1959, 1966-1967 και 1992-1993. Αντίστοιχα οι μεγαλύτερες νίκες της Φέγενορντ ήταν το 6-0 την περίοδο 2023-24, το 9-4 την περίοδο 1964-1965, το 6-1 την περίοδο 1959-1960, το 5-0 την περίοδο 1956-1957, το 9-5 την περίοδο 1960-1961, το 7-3 την περίοδο 1956-1957 και το 6-2 την περίοδο 2018-2019.

Πρώτος σκόρερ στα μεταξύ τους παιχνίδια είναι ο Σζάακ Σβάρτ(Άγιαξ) με 18 τέρματα, στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο  Κόρ Φαν Ντερ Γκρίπ(Φέγενορτ) με 14, και ακολουθούν οι Πιτ Φαν Ρίινεν(Άγιαξ) με 13, Γιάρι Λιτμάνεν(Φινλανδία/Άγιαξ) με 12, Χένκ Γκρόοτ(Άγιαξ 9/Φέγενορτ 2) με 11, Ρούουντ Γκέελς(Άγιαξ 9/Φέγενορτ 1) και Κλάας-Γιαν Χούντελααρ(Άγιαξ) με 10, Μάρκο Φαν Μπάστεν(Άγιαξ), Γιόχαν Κρόιφ(Άγιαξ 8/Φέγενορτ 1), Γιάαπ Μπάρεντρεχτ(Φέγενορτ) και Σιέμ Ντε Γιόνγκ(Άγιαξ) με 9, Ντίρκ Κάιτ(Φέγενορτ) με 8, Έρβιν Φαν Βιινγκάρντεν(Άγιαξ), Χένκ Σούτεν(Φέγενορντ), Ροναλντ Ντε Μπούρ(Άγιαξ), Πέτερ Χάουτμαν(Φέγενορτ) και Γιον Ντάλ Τόμασον(Δανία/Φέγενορντ) με 7

Πρώτος σε συμμετοχές είναι ο Κόεν Μιούλιιν της Φέγενορντ με 37, στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο
Σζάακ Σβάρτ(Άγιαξ) με 35, και ακολουθούν οι Βίμ Γιάνσεν(Φέγενορντ 30/Άγιαξ 4) με 34, Έντι Πίετερς-Γκράαφλαντ(Άγιαξ 5/Φέγενορντ 28) με 33, Κόρ Βελντχόεν(Φέγιενορτ) και Βίμ Σουρμπίρ(Άγιαξ) με 28, Μπένι Μίλερ(Άγιαξ) και Γιόχαν Κρόιφ(Άγιαξ 23/Φέγενορντ 4)  με 27, Πίτ Κάιζερ(Άγιαξ) με 26, Ντάνι Μπλίντ(Άγιαξ) και Φρανκ Ντε Μπούρ(Άγιαξ) με 25, Χένκ Γκρόοτ(Φέγενορντ 19/Άγιαξ 5) με 24, Βίμ Αντέριεσεν Σίνιορ(Άγιαξ), και Γιόπ Χίλε(Φέγενορντ) με 23, Μπεν Βαινστεκερς(Φέγενορντ), Ρόμπ Βίτσκε(Φέγενορντ 16/Άγιαξ 6) και Σόνι Σιλόοι(Άγιαξ) με 22, Έντι Τρέιτελ(Φέγενορντ) και Ρούντι Κρόλ(Άγιαξ)  με 21.

15 ποδοσφαιριστές έχουν φορέσει την φανέλα και των δύο ομάδων με κορυφαίο όλων τον Γιόχαν Κρόιφ. Οι υπόλοιποι είναι οι Έντι Πίετερς Γκράφλαντ, Χένκ Γκρόοτ, Ρούουντ Γκέελς, Άρνολντ Σόλτεν, Ρίτσαρντ Κνόπερ, Ντίν Γκόρε, Χένκ Τίμερ, Άγγελος Χαριστέας(Ελλάδα), Ρόναλντ Γκράαφλαντ, Ρόμπ Βιτσκε, Τίμ Ντε Κλέρ, Λεονάρντο Σαντιάγκο, Κένεθ Φέρμερ, Κώστας Λάμπρου(Ελλάδα), Στίβεν Μπέργκχουις, Nτανίλο Περέιρα(Βραζιλία), Oυσάμα Ιντρίσι(Μαρόκο)

Ύπάρχουν ποδοσφαιριστές που ξεκίνησαν απο τις ακαδημίες του  Άγιαξ αλλά έκαναν τελικά καριέρα στην Φέγενορντ. Αυτοί είναι οι Χάρβει Εσάγιας, Σερτζίνιο Γκρίν, Μπράιαν Πίνας, Εβάντερ Σνο,Ντουάιτ Τιεντάλι, Ρούμπεν Σχάακεν, Τζόν Χούσενς, Βάρνερ Χαν, Καλίντ Μπουλαρούζ, Γιαν Άρι Φαν Ντερ Χέιντεν, Κέχε Μόλενααρ, Πέτερ Φαν Φόσεν, Μάρκο Βείνοβιτς και Μίκαελ Μόλς.

Ακόμα ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ αγωνίστηκε στα τμήματα υποδομής και του Άγιαξ και της Φέγενορντ, αλλά έκανε καριέρα στην ομάδα του Ρότερνταμ, ενώ ο Ανγουάρ Ελ Γκαζί που επίσης αγωνίστηκε στα τμήματα υποδομής και του Άγιαξ και της Φέγενορντ έκανε καριέρα στον "Αίαντα".

Tρεις προπονητές οι Χάνς Κράαι, Λίο Μπενάκερ και Ρόναλντ Κούμαν έχουν περάσει και απο τους δύο πάγκους, O Πίτερ Μπόζ αγωνίστηκε στην Φέγενορντ απο το 1991 έως το 1996 και τον Ιούνιο ανέλαβε τον "Αίαντα" για μία σεζόν μέχρι τον Ιούνιο του 2017.

Ο Άλφρεντ Σρόιντερ αγωνίστηκε στην Φέγενορντ σε δύο περιόδους την διετία 1991-1993 και την τετραετία 2003-2007, τον Μάιο του 2002 ανέλαβε τις τύχες του Άγιαξ αλλά απολύθηκε τον Ιανουάριο του 2023.

Επίσης ο Γιάαπ Σταμ αγωνίστηκε στον Άγιαξ την σεζόν 2006-2007 μέχρι και τον Οκτώβριο του 2007 όταν και σταμάτησε απο την ενεργό δράση, ενώ τον Μάρτιο του 2019 ανακοινώθηκε η πρόσληψη απο τον σύλλογο του Ρότερνταμ αλλά δεν μακροημέρευσε αφού τον Οκτώβριο παραιτήθηκε μετά την ήττα απο τον Άγιαξ.