Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

13/11/16

Ιταλοί και Ισπανοί χέρι-χέρι, Ιρλανδοί και Κροάτες πρωτοπόροι στους ομίλους τους

Με την διεξαγωγή της τέταρτης αγωνιστικής στον 4ο, 5ο και 9ο όμιλο συνεχίστηκε η προκριματική φάση της ευρωπαϊκής ζώνης για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, με τους Ισπανούς και Ιταλούς να συνεχίζουν χέρι-χέρι, και τους Ιρλανδούς και τους Κροάτες να μένουν μόνοι πρώτοι στους ομίλους τους.

Σε έναν απο τους μέχρι τώρα πιο ανταγωνιστικούς ομίλους τον 4ο η τέταρτη αγωνιστική είχε δύο ντέρμπι ανάμεσα στην Αυστρία και την Ιρλανδία και την Ουαλία απέναντι στην Σερβία. Στην Βιέννη η ομάδα του Μάρτιν Ο' Νίλ που μετρούσε μόλις μία νίκη σε οκτώ επισκέψεις της κατάφερε να "αποδράσει" με το "διπλό" χάρις στο γκολ του Τζέιμς Μακ Κλίν στο 48',

Οι δύο ομάδες μάλιστα είχαν απο ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι με τον Σάμπιτσερ, οι φιλοξενούμενοι με τον Γουόλτερς, με την ομάδα του Μαρσέλ Κόλερ να χάνει έδαφος αφού έχει να γευτεί την χαρά της νίκης απο την πρώτη αγωνιστική στις 5 Σεπτεμβρίου κόντρα στην Γεωργία στην Τιφλίδα.

Στο Κάρντιφ ο Γκάρεθ Μπέιλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 30' μετά απο κλέψιμο του Ρόμπσον-Κανού. Ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης είχε δοκάρι στο 84', και δύο λεπτά αργότερα στο 86' η Σερβία με την οποία αγωνίστηκε σε όλο το ενενηντάλεπτο ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς του Ολυμπιακού, "τσίμπησε" τον βαθμό της ισοπαλίας χάρις στο τέρμα του Αλεξάντερ Μίτροβιτς

Στο πιο αδιάφορο ματς του ομίλου Γεωργία και Μολδαβία μοιράστηκαν τους βαθμούς με το 1-1 στο "Μπόρις Παϊχάτζε", μένοντας και οι δύο χωρίς νίκη μετά απο τέσσερις αγώνες, με την ομάδα του Ιγκόρ Ντομπροβόλσκι να παίρνει τον πρώτο της βαθμό Για τους Γεωργιανούς αγωνίστηκε σε όλο το ενενηντάλεπτο ο Γκιόργκι Ναβαλόφσκι της Βέροιας.

Στον 7ο όμιλο στο Βαντούζ η Ιταλία όπως αναμενόταν δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στο Λιχτενστάιν να "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη απο το πρώτο ημίχρονο με 4-0,  πετυχαίνοντας στα πρώτα σαρανταπέντε λέπτα όλα τα τέρματα με τον Αντρέα Μπελότι να πετυχαίνει δύο τέρματα και τους Τσίρο Ιμόμπιλε και Αντόνιο Καντρέβα απο ένα

Στην Γρανάδα η Ισπανία ναι μεν κέρδισε 4-0 τα Σκόπια, όμως το σκόρ δεν αντικατοπτρίζει απολύτως την εικόνα του παιχνιδιού. Οι Βαλκάνιοι απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Ντε Χέα με τους Βελκόσκι και Πάντεφ, και οι Ίβηρες χρειάστηκαν το αυτογκόλ του Ντάρκο Βελκόφσκι στο 35' για να "ξεμπλοκάρουν".  Στην επανάληψη στο 63' ο Βιτόλο έκανε το 2-0, στο 84' ο Μονρεάλ έκανε το 3-0 και στο 85' ο άρτι επανακάμψας με την "φούρια ρόχα" Αντούριθ διαμόρφωσε το τελικό 4-0

Στο Ελμπασάν οι Ισραηλινοί πήραν προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Ζάχαβι στο 18' που επέφερε παράλληλα και την αποβολή του Τσιμσίτι. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έμειναν με 9 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Μπερίσα με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Ζάχαβι έχασε την ευκαιρία να κάνει δύο τα δικά του τέρματα αφού το πέναλντι που καταλογίστηκε απο την ενέργεια του Μπερίσα απέκρουσε ο Κότσα που μπήκε ως αλλαγή. Τελικά στο 66' ο Εμπάιντερ με σουτ μέσα απο την μικρή περιοχή έκανε το 0-2 και στο 84' ο Ατάρ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στον 9ο όμιλο στο άδειο"Μάξιμιρ" οι Κροάτες που εξέτισαν την τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας που της είχε επιβληθεί πέτυχαν σημαντική νίκη κόντρα στην Ισλανδία χάρις στα δύο τέρματα που πέτυχε ο Μπρόζοβιτς,με τους "χρβάτσκι" να χάνουν και άλλες ευκαιρίες για να φτάσουν σε ένα πιο ευρύ σκορ, παραμένοντας στην πρώτη θέση.

Στην Οδησσό ο Κράβετς είχε δοκάρι για την Ουκρανία, αλλά ο παίκτης της Ντινάμο Κιέβου λίγο αργότερα άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή στο 24' που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Απο την άλλη πλευρά η Φινλανδία με την οποία αγωνίστηκε ο Ρόμπιν Λούντ του Παναθηναϊκού σε όλο το ενενηντάλεπτο, θα μπορούσε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Πούκκι, Μάτιλα και Μαρκάνεν,

Στην Αττάλεια η ομάδα του Φατίχ Τερίμ δεν είχε περιθώρια για άλλες απώλειες κόντρα στο μαχητικό Κόσοβο το οποίο στην αρχή του αγώνα απείλησε την εστία της Τουρκίας, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπουράκ Γιλμάζ πρώτα και στην συνέχεια ο Βολκάν Σεν "καθάρισαν" την υπόθεση νίκη για τους γείτονες με 2-0.