Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

24/10/12

«Φωτιά» στον 6ο Όμιλο και «άτιμε» Άλμπα

Και ενώ ο Γιώργος Σαμαράς με μια ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ στον «Νόι Καμπ» και όλοι αναρωτιόμασταν  μήπως το «κοπέλι» θα σπάσει το σερί νικών της Μπάρτσα στο Champions League ήρθαν δύο γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου από Ινιέστα (45΄)και Άλμπα (94΄) να διαμορφώσουν το τελικό 2-1. Τα «ωραία» όμως είναι στον 6ο όμιλο όπου Μπάτε Μπόρισοφ, Βαλένθια και Μπάγερν ισοβαθμούν με έξι ποντους.

Τελικά το χει στην Βαρκελώνη ομάδα με πράσινα και τριφύλλι να προηγείται στο σκορ και τελικά να χάνει. Η Σέλτικ δύο φάσεις είχε στο παιχνίδι την μία την έκανε γκολ με τον Σαμαρά, που φέτος είναι σε μεγάλη φόρμα και αν συνεχίσει έτσι θα του ξαναδοθεί η ευκαιρία να μετακομίσει ξανά σε «μεγάλο» πρωτάθλημα, από την άλλη η Μπαρτσελόν αν και έγειρε το γήπεδο και έδινε την μπάλα στον αντίπαλο μόνο αν αυτή έβγαινε εκτός γηπέδου χρειάστηκε να καρδιοχτυπήσει για να πάρει την νίκη και να συνεχίσει το απόλυτο στον 7ο όμιλο. Νωρίτερα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποδέχθηκε την Μπενφίκα  όπου  τα 3 γκολ που σημειώθηκαν στο πρώτο ημιχρονο  από τους Καρίοκα (3΄), Λίμα(33΄) και Ζαρντέλ (αυτ. 43΄) διαμόρφωσαν το τελικό 2-1

Και πάμε στον 6ο όμιλο όπου η Βαλένθια φέτος κινείται σε «ρηχά νερά» στην Πριμέρα αλλά στην Ευρώπη έχει πέσει με τα μούτρα. Ο Σολδάδο με ένα χατ τρικ έκανε τα πράγματα εύκολα  για τους Ισπανούς απέναντι στην Μπάτε Μπόρισοφ (0-3) και τώρα οποιοδήποτε προγνωστικό για την εξέλιξη του ομίλου έχει τεράστιο ρίσκο. Στο άλλο παιχνίδι στην Γαλλία ανάμεσα σε Λιλ και Μπάγερν ενδείκνυται για όσους πάσχουν από αϋπνίες. Με ένα πέναλτι επάνω στον Λαμ στο 2ο λεπτό ο Μίλλερ ευστόχησε και εκεί το ματς τελείωσε. Τα υπόλοιπα 70 λεπτά ήταν μια «αγγαρεία» για τους Βαυαρούς και οι Γάλλοι όσο και να πίεσαν στο τέλος δεν κατάφεραν κάτι αξιόλογο. Η Μπάγερν πάντως αν θέλει να έχει βλέψεις για «ψηλά» φέτος ας πάψει να πιστεύει πως Μπουντεσλίγκα και Champions League είναι το ίδιο πράγμα γιατί μπορεί τον Νοέμβρη να την διαφημίζει στα «προσεχώς» ο Antenna εδώ στην Ελλάδα…