Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

21/9/12

Πανδαισία γκολ στο Europa League

Αναμετρήσεις για όλα τα γούστα περιελάμβανε η πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, αφού εκτός απο τις νίκες των φαβορί είχαμε εκπλήξεις και πολλά γκολ. Η κάτοχος του τροπαίου Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε άνετα απο την έδρα της Χάποελ Τελ Αβίβ με 3-0, ενώ έκπληξη σημειώθηκε στο "Σαν Μαμές" όπου η πρωτάρα Χάποελ Κιριάτ Σμόνα απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας με τους Ισραηλινούς να προηγούνται  με τον Ρουσέτ στο 19ο λεπτό με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να ισοφαρίζει με τον Σουσαέτα στο 40ο λεπτό.

Στο Μιλάνο η Ίντερ συνεχίζει την παράδοση που έχει δημιουργήσει φέτος να μην καταφέρνει να κερδίζει στην έδρα της αφού βρέθηκε να χάνει απο την Ρούμπιν Καζάν στο 17ο λεπτό απο τον Ριαζάντσεφ όταν πήρε το ριμπάουντ απο το χαμένο πέναλντι του Νάτσο, με τους γηπεδούχους να  ισοφαρίζουν με τον Λιβάγια στο 34ο λεπτό. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είπαν την τελευταία τους λέξη αφού ο Ροντόν έδωσε το προβάδισμα εκ νέου στο 84ο λεπτό στους Ρώσους για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Ναγκατόμο και να λυτρώσει τους "νερατζούρι" ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο "Σαν Πάολο" ο Βάργκας μετέτρεψε σε προσωπικό του σόου το ματς με την ΑΙΚ Στοκχόλμης αφού με τρία προσωπικά του γκολ έδωσε την νίκη στους "παρτενοπέι" με 4-0 (το άλλο γκολ ο Τζεμαιλί), ενώ αποβλήθηκε με απευθείας  κόκκινη κάρτα ο Χάμσικ στο 75ο λεπτό  που είχε περάσει ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο για χτύπημα εκτός φάσης στον Γιόχανσον.

Στο "Φρίουλι" η πρωτάρα Ανζί βρέθηκε να προηγείται λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Λασανά Τραορέ, αλλά ο "μπαρουτοκαπνισμένος" Ντι Νατάλε που είχε  μπει ως αλλαγή στο 58ο λεπτό "έσωσε την παρτίδα" για τους γηπεδούχους.

Στο Λονδίνο η Τότεναμ "έμεινε" στο 0-0 με την Λάτσιο αν και της ακυρώθηκαν τρία γκολ στο 22ο λεπτό του Ντέμπσει, στο 59ο λεπτό του Ντεφόε και στο 71ο λεπτό του Κόκερ ενώ ενδιαμεσα οι "Ρωμαίοι" είχαν δοκάρι στο 41ο λεπτό με τον Λούλιτς.Στην Πορτογαλία δύο γνωριμές μας η Μαρίτιμο και η Νιούκαστλ που απέκλεισαν Αστέρα Τρίπολης και Ατρόμητο αντίστοιχα αναδείχθησαν ισόπαλες με  0-0.

Στην Βέρνη ίσως έγινε το πιο θεαματικό παιχνίδι της πρεμιέρας αφού Γιούνγκ Μπόις και Λίβερπουλ προσέφεραν απλόχερα θέαμα με τους Άγγλους να επικρατούν με 3-5. Οι Ελβετοί αν και βρέθηκαν να χάνουν 0-1 και 1-2 κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκόρ να προηγηθούν με 3-2, αλλά οι "ρέντς" δεν είχανε πει την τελευταία τους λέξη και με δύο γκολ του Σέλβι και  ένα του Κοάτες διαμόρφωσαν το τελικό σκόρ.

Στην Λευκωσία η ΑΕ Λεμεσού στο ντεμπούτο της στην φάση των ομίλων, κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ αφού στο 96ο λεπτό τα "πουλάρια" κέρδισαν πέναλντι αλλά ο Βέντ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι διατηρώντας το 0-0. Στον ίδιο όμιλο στην Κωνσταντινούπολη η Μαρσέιγ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στην Φενερμπαχτσέ κατάφερε με τον Βαλμπουενά και τον Αγιού να "κλέψει" τον βαθμό της ισοπαλίας με 2-2.

Στο Ένσχεντε το Ανόβερο "τσίμπησε" τον βαθμό της ισοπαλίας απο την Τβέντε με 2-2,στο "Μπάι Αρίνα" η Λεβερκούζεν "κόλλησε" στο 0-0 με την Μέταλιστ Χάρκιβ,ενώ στην Στουτγκάρδη η τοπική ομάδα ήρθε ισόπαλη με την Στεάουα Βουκουρεστίου 2-2. .

Τέλος στην Ουκρανία η Ντνιέπρ επικράτησε της Αιντχοφεν με 2-0,ενώ Μπορντό και Λιόν κέρδισαν Μπρίζ και Σπάρτα Πράγας με 4-0 και 2-1 αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος

Γιουνγκ Μπόις - Λίβερπουλ 3-5 (4' Όγιαλα (Α),38' Νουτσόλο, 40' Γουίζντομ,52' Όγιαλα, 63' Σάρατε,67' Κοάτες , 74',88' Σέλβεϊ)

Ουντινέζε - Ανζί 1-1 ( 45 Παντέλι (Α),90+2' Ντι Νατάλε)

2ος όμιλος

Χαποέλ Τελ-Αβίβ - Ατλέτικο Μαδρίτης 0-3 (37' Κ.Ροντρίγκες, 40' Ν. Κόστα, 63' Ραούλ Γκαρθία)

Βικτόρια Πλζεν - Ακαντέμικα 3-1 (19' Ουίλσον Εντουάρντο,47' Χόρβατ, 58' Ντούρις, 80' Ραϊτόραλ)

3ος όμιλος

ΑΕ Λεμεσού - Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ 0-0

Φενέρμπαχτσε - Μαρσέιγ 2-2 (28' Ερκίν, 57' Αλέξ, 83' Βαλμπουενά, 94' Α. Αγιού)

4ος όμιλος

Μαρίτιμο - Νιούκαστλ 0-0

Μπορντό - Μπριζ 4-0 (13' Σανέ, 27' Γκουφράν, 47' αυτ. Ένχελς, 66' Ζουσιέ)

5ος όμιλος

Στουτγκάρδη - Στεάουα Βουκουρεστίου 2-2 (5' Ιμπίσεβιτς,6' Σίπτσιου, 80' πέν. Ρουσέσκου, 85' Νίντερμαϊερ)

Κοπεγχάγη - Μόλντε 2-1 (20' Κλαουντεμίρ,45'+1 Παπ Πατέ Ντιούφ,74' Κορνέλιους)

6ος όμιλος

Ντνίπρο - Αϊντχόφεν 2-0 (50' Ματέους Νασιμέντο, 58' Χάτσινσον (Α))

Νάπολι - ΑΙΚ 4-0 (6', 46',68' Βάργκας, 90' Τζεμαϊλί)

7ος όμιλος

Γκενκ - Βίντεοτον 3-0 (22' Βόσεν, 78' Μπούφελ, 92' Ντε Κολέρ)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Βασιλεία 0-0

8ος όμιλος

Ίντερ - Ρουμπίν Καζάν 2-2 (17' Ριαζάντσεβ,39' Λίβαγια,84' Ροντόν, 92' Κουτίνιο)

Παρτίζαν Βελιγραδίου - Νέφτσι Μπακού 0-0

9ος όμιλος

Λιόν - Σπάρτα Πράγας 2-1 (59' Γκομίς, 62' Λισάντρο Λόπες,77' Κρέιτσι)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Χαποέλ Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα 1-1 (14' Ροσέτ,40' Σουσαέτα)

10ος όμιλος

Μάριμπορ - Παναθηναϊκός 3-0 (25' Μπέριτς, 62' Ιμπραΐμι, 88' πέν. Ταβάρες)

Τότεναμ - Λάτσιο 0-0

11ος όμιλος

Ραπίντ Βιέννης - Ρόζενμποργκ 1-2 (19' Ελιουνουσί, 60' Ντόρσιν,66' Κάτσερ)

Λεβερκούζεν - Μεταλίστ Χάρκιβ 0-0

12ος όμιλος

Λεβάντε - Χέλσινγκμποργκ 1-0 (40' Χουανφράν)

Τβέντε - Ανόβερο 2-2 (7' Βίλεμ Γιάνσεν, 54' Σαντλί,67' Σόμπιεχ, 73' Βίσχερχοφ (Α))