Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

17/9/12

Άμα έχεις Ντεφόε διάβαινε

Επιτέλους χαμογέλασε το πρόσωπο του Αντρές Βίλας-Μπόας. Η Τότεναμ απέναντι στην αδύναμη Ρέντινγκ έκανε επίδειξη δύναμης και επικράτησε εντός έδρας με 3-1 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη των «σπιρουνιών» για το πρωτάθλημα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζερμέιν Ντεφόε που σημείωσε δύο τέρματα.

Η κατάσταση στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» ήταν άσχημη, καθώς είχαν μαζευτεί μόνο δύο βαθμοί στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, με αποτέλεσμα να ακούγονται μουρμούρες για τον Πορτογάλο τεχνικό. Η φιλοξενούμενη ωστόσο ενδεικνύονταν για… ξέσπασα όπως και έγινε. Μάλιστα από την αρχή της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έδειξαν τις ορέξεις τους με τον ΜακΚάρθι πάντως να λέει εντυπωσιακό «όχι» με διπλή απόκρουση στα σουτ των Βερτόνχεν και Σίγκουρντσον στο 7ο μόλις λεπτό! Όμως, στο 17’ δε θα είχε την ίδια τύχη, όταν ο Ντεφόε με δεξί σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα των «βασιλικών». Μάλιστα, αν ο Πιρς δεν άφηνε με τη… χαρά του σκόρερ τον Σίγκουρντσον απομακρύνοντας τη μπάλα στη γραμμή λίγο πριν το ημίωρο, θα είχε διπλασιαστεί ο δείκτης του σκορ.

Στην επανάληψη η Τότεναμ απέδειξε ότι έχει κάνει τα παθήματα, μαθήματα και ενθυμούμενη τις ισοφαρίσεις στο τέλος στις προηγούμενες υποχρεώσεις της αποφάσισε να γίνει πιο επιθετική και να μη δώσει περιθώρια αμφισβήτησης ξανά. Βέβαια. αυτό μπορεί να άργησε να συμβεί, αλλά σημασία έχει ότι στο 71ο λεπτό ο Γκάρεθ Μπέιλ πρόλαβε τον ΜακΚάρθι με ωραίο «τσίμπημα» στέλνοντας τη μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα η σεμνή τελετή έλαβε… τέλος όταν ο Ντεφόε πήρε την μπάλα από το κέντρο και με μια εντυπωσιακή κούρσα πλάσαρε με το αριστερό ζευγαρώνοντας τα προσωπικά του τέρμα ενώ ταυτόχρονα τρίτωσε το… καλό για την ομάδα του. Η μοναδική αντίδραση της Ρέντινγκ ήρθε στο 90’ με το γκολ του Ρόμπσον Κανού.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρέντινγκ: ΜακΚάρθι, Γκάντερ, Πιρς, Γκορκς, Χαρτ, Κάρακαν (46’ Λε Φοντρ), Λέιτεργουντ, ΜακΆναφ, Γκάθρι (83’ Ρόμπσον Κανού), Πογκρέμπνιακ (83’ Χαντ), ΜακΚλίρι

Τότεναμ: Φρίντελ, Βερτόνχεν, Γκαλάς, Νόουτον, Γουόκερ, Λένον (87’ Τάουνσεντ), Μπέιλ (78’ Ντέμπσεϊ), Σίγκουρντσον (72’ Χάντλστοουν), Σάντρο, Ντεφό, Ντεμπελέ