Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

17/9/12

Συνεχίζουν ακάθεκτες

Συνεχίζουν ακάθεκτες Γιουβέντους, Νάπολι, Λάτσιο και Σαμπντόρια κάνοντας το 3 στα 3 με τις τρείς απο τις τέσσερις ομάδες να το πετυχαίνουν εκτός έδρας επί Τζένοα (1-3), Πάρμα (3-1), Κιέβο (1-3), και Πεσκάρα (2-3) αντίστοιχα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η ανατροπή της Μπολόνια με 3-2 μέσα στο "Ολίμπικο" επι της Ρόμα, ενώ Φιορεντίνα και Ίντερ επικράτησαν των Κατάνια (2-0) και Τορίνο (0-2). Παράλληλα, είχαμε και την πρώτη απόλυση προπονητή με τον Τζιουζέπε Σανίνο να αποτελεί παρελθόν απο τον πάγκο της Παλέρμο.

Στο "Λουίτζι Φεράρις" οι "γκριφόνι" αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους και προηγήθηκαν με το σουτ του Ιμόμπιλε παίκτη του οποιού τα δικαιώματα διατηρούν οι γιουβεντίνοι. Άν και η ομάδα της Γένοβας έφτασε κοντά στο να κάνει το 0-2, η συνέχεια όμως εξελίχθηκε διαφορετική και αφού η "Γηραιά Κυρία" έκρουσε το καμπανάκι με το δοκάρι του Τζιοβίνκο, στο 62ο λεπτό ο Τζιακερίνι έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 77ο λεπτό ο Ασαμοά που είχε περάσει ως αλλαγή στο 55ο λεπτό στην θέση του Ντε Τσέλιε,κέρδισε πέναλντι όταν  ανατράπηκε απο τον 19χρονο Σαμπιρίσι, πέναλντι που εκτέλεσε εύστοχα ο Βούτσινιτς που και αυτός είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Μάτρι. Μάλιστα ο Γκανέζος ήταν αυτός ύστερα απο την σέντρα του Βούτσινιτς  που διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Στην Βερόνα η Λάτσιο συνέχισε την πολύ καλή παράδοση που έχει απέναντι στην Κίεβο και με κύριο εκφραστή τον Ερνάνες επικράτησε με 3-1. Ο Βραζιλιάνος μέσος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό όταν το σουτ του βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Σορεντίνο.
Στο 38ο λεπτό απο ωραία προσπάθεια του Ερνάνες ο τελευταίος σούταρε ο πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Κλόζε έκανε το 0-2.

Στο 74ο λεπτό ο πρώην μέσος της Σάο Πάολο ολοκλήρωσε το προσωπικό του ρεσιτάλ αφού με ατομική προσπάθεια έκανε το 0-3, ενώ στο 82ο λεπτό ο Κλόζε ανέτρεψε τον Σάρντο με τον μόνιμο σκόρερ των "ιπτάμενων γαιδουριών" Σέρτζιο Πελισιέ να ευστοχεί απο τα 11 βήματα και να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

Μάλιστα ο Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς γίνεται μόλις ο δεύτερος προπονητής των "λατσιάλι" που κάνει το 3 στα 3, με πρώτο τον Τομάσο Μαεστρέλι την περίοδο 1974-1975.

Στην Πεσκάρα η Σαμπντόρια αποδείχτηκε ιδιαίτερα εύστοχη αφού τα "δελφίνια" είχαν δύο σοκάρια με τον Βούκουσιτς άλλα στο 31ο λεπτό ο Έντερ έσπασε το τεχνικό οφσάιντ και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Αργεντίνο που έκανε το 0-1. Στο 60 λεπτό ήταν η σειρά του Εστιγκαρίμπια να "ανοίξει λογαριασμό" στο πρωτάθλημα όταν απο πλάγια θέση νίκησε τον Περίν για το 0-2, ενώ στο 75ο λεπτό ο Τσέλικ με δυνατό σουτ έδωσε ελπίδες στο συγκρότημα του Στρόπα μειώνοντας σε 1-2.

Πριν καλά-καλά όμως προλάβουν να χάρουν την μείωση ήρθε ο πρώην επιθετικός της Κατάνια και της Μίλαν να δώσει προβάδισμα δύο γκολ και πάλι, ενώ στις καθυστερήσεις ο Καπράρι διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Στο "Σαν Πάολο" η επιστροφή του Ρομπέρτο Ντοναντόνι ως προπονητή της Πάρμα δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να πάρουν την νίκη με 3-1. Απο πολύ νωρίς απο το 3ο λεπτό οι "παρτενοπέι" μπήκαν στη θέση του οδηγού όταν ο Μιράντε ανέτρεψε τον Πάντεφ με τον Καβάνι να ανοίγει το σκορ ευστοχώνταςαν και ο τερματοφύλακας της Πάρμα μάντεψε σωστά.

Ο Ουρουγουανός ήταν και ο κινητήριος μοχλός για να γίνει το 0-2 αφου απ'αυτόν ξεκίνησε η φάση δίνοντας στον Χάμσικ που "έσπασε" το τεχνητό οφσάιντ και στην συνέχεια ο Σλοβάκος έδωσε έτοιμο γκολ στον Πάντεφ που δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 0-2. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Παρόλο μείωσε σε 2-1 για να έρθει στο 77ο λεπτό ο Ινσίνιε να "κλειδώσει" την νίκη.

Στο "Ολίμπικο" του Τορίνο  η Ίντερ επανήρθε στις νίκες με τους Μιλίτο και Κασάνο να δίνουν τους τρείς πόντους της νίκης στους "νερατζούρι"

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η ανατροπή της Μπολόνια μέσα στο "Ολίμπικο" που βρέθηκε να χάνει 2-0 απο τα γκολ των Φλορέντσι και Λαμέλα όμως οι "ροσομπλού" χάρις στα γκολ των Ντιαμάντι και Τζιλαρντίνο που σκόραρε δις πήραν την εκτός έδρας νίκη.

Στο "Αρτέμιο Φράνκι" η Φιορεντίνα κέρδισε την Κατάνια με 2-0 αλλά αυτό που χρήζει αναφοράς είναι ότι επανήρθε στο σκοράρισμα ο Λούκα Τόνι που στο 64ο λεπτό μπήκε στην θέση του Λιάιτς και ένα λεπτό αργότερα βρήκε δίχτυα.

Στην Σιένα η τοπική ομάδα βρήκε πίσω στο σκορ απο την Ουντινέζε απο τους Μπάστα και Ντι Νατάλε όμως στο 52ο λεπτό οι "φριουλάνι" έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λατσάρι και οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία με τους Καλάιο και Ζε Εντουάρντο να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στα χθεσινά ματς η Μίλαν ηττήθηκε απο την Αταλάντα με 0-1 χάρις στο γκολ του Τσιγκαρίνι στο 64ο λεπτό, ενώ Παλέρμο και Καλιάρι αναδείχθησαν ισόπαλεες 1-1 που αποτέλεσε το "κύκνειο άσμα" του Τζιουζέπε Σανίνο με τον Τζιανπάολο Γκασπέρινι να αναλαμβάνει τις τύχες των "ροζανέρο".