Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

25/2/24

Τσέλσι εναντίον Λίβερπουλ

Τα τελευταία χρόνια οι κόντρες της Τσέλσι με την Λίβερπουλ έχουν αποκτήσει μεγάλο ενδιαφέρον. Οι δύο ομάδες οι οποίες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες και σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ενώ ιδιαίτερα σημαντική ήταν η νίκη των "μπλέ" μέσα στο "Άνφιλντ" τον Απρίλιο του 2014 που ουσιαστικά στέρησε απο τους "ρέντς" τον τίτλο.

Την περίοδο 2011-2012 για το Κύπελλο η Τσέλσι νίκησε με 2-1 με τα τέρματα των Ραμίρες στο 11' και Ντρογκμπά στο 52' , ενώ είχε μειώσει ο Κάρολ στο 64' για τους "κόκκινους". Για το Λιγκ Καπ την περίοδο 2004-2005 οι Λονδρέζοι κατέκτησαν το τρόπαιο στην παράταση με 3-2 ο Ρίισε άνοιξε τ σκόρ μόλις στο 1' αλλά με αυτογκόλ του Τζέραρντ το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί Ντρογκμπά στο 107' και Κετσμαν στο 112' εδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων, στο 113' ο Νόυνιες μείωεσε σε 3-2 χωρίς να αλλάξει κα΄τι στο υπολειπόμενο διάστημα του παχνιδιού. Μία φορά τον Αύγουστο του 2006 συναντήθηκαν για τον θεσμό του Σούπερ Καπ με την Λίβερπουλ να επικρατεί με 2-1 με τα γκολ των Ρίισε στο 9' και Κράουτς στο 80΄, ενω ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Σεφτσένκο στο 44'..

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πέντε φορές στο πλαίσιο του Champions League ξεκινώντας απο την περίοδο 2004-2005 στην ημιτελική φάση με την Λίβερπουλ να παίρνει την πρόκριση με ισοπαλία 0-0 στο Λονδίνο και νίκη με 1-0 στο "Άνφιλντ" με το γκολ του Λουίς Γκαρσία στο 4'.

Την περίοδο 2005-2006 στην φάση των ομίλων με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και στους δύο αγώνες. Tην περίοδο 2006-2007  στην ημιτελική φάση οι δύο αγώνες έληξαν με 1-0 με τον Τζό Κόουλ να σκοράρει στην πρώτη αναμέτρηση στο 29' και τον Ντάνιελ Άγκερ στο 22' στην επανάληψη και τα πάντα θα κρίνονταν στην διαδικασία των πέναλντι.

Εκεί όπου ο Ρέινα απέκρουσε τα πέναλντι του Ρόμπεν και Τζέρεμι, ο Κάιτ δεν αστόχησε και με 4-1 η Λίβερπουλ προκρίθηκε στον τελικό της Αθήνας. Την περίοδο 2007-2008 στο πρώτο παιχνίδι ο Κάιτ έδωσε προβάδισμα στο 43' αλλά ο Ρίισε με αυτογκόλ στο 90+4' ισοφάρισε για τους "μπλέ".

Στην ρεβάνς ο Ντρογκμπά στο 33' έβαλε μπροστά στο σκορ τους Λονδρέζους αλλά στο 64' ο Τόρες ισοφάρισε και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί οι Λάμπαρντ στο 98' με πέναλντι και Ντρογκμπά στο 105' έστειλαν την Τσέλσι στον τελικό της Μόσχας με την Λίβερπουλ να μειώνει στο 117' με τον Μπάμπελ στο τελικό 3-2

Τέταρτη συνεχόμενη χρονιά αυτή την φορά στην προημιτελική φάση όπου η Τσέλσι πέρασε νικηφόρα απο το "Άνφιλντ" με 3-1 με τον Ιβάνοβιτς να πετυχαίνει δύο τέρματα στο 39' και στο 62'  και τον Ντρογκμπά στο 67' ανατρέποντας πλήρως το σκηνικό που είχε διαμορφωθεί απο το γκολ του Τόρες στο 6'.

Στην ρεβάνς η Λίβερπουλ αιφνιδίασε και προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ των Αουρέλιο στο 19' και Τσάμπι Αλόνσο στο 28' με πέναλντι. Ντρογκμπά στο 51',  Άλεξ στο 57' και Λάμπαρντ στο 76' έκαναν το 3-2, για να ακολουθήσουν δύο γκολ της Λίβερπουλ στο 81' με τον Λέιβα και στο 83' με τον Κάιτ για να κλείσει το χορταστικό 4-4 ο Λάμπαρντ στο 89'.

Τον Αύγουστο του 2019 συναντήθηκαν στο "Vodafone Park" της Κωνσταντινούπολης στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ, με τον αγώνα μάλιστα να τον διαιτητεύει γυναίκα για πρώτη φορά σε ανδρικό τελικό η Γαλλίδα Στεφανί Φραπάρ.

Μανέ στο 48' και στο 95', Ζιρού στο 36' και Ζορζίνιο με πέναλντι στο 101' έγραψαν το 2-2 ύστερα απο 120 λεπτά κανονικού αγώνα και παράτασης και ο τίτλος θα κρίνονταν στην "ρώσικη ρουλέτα". Εκεί ο Άντριαν απέκρουσε το πέναλντι του Έϊμπραχαμ και με 5-4 οι "ρέντς" πανηγύρισαν τον τέταρτο τους τίτλο στην διοργάνωση.

Τον Φεβρουάριο του 2022 βρέθηκαν αντιμέτωπες στον τελικό του Carabao Cup στο "Γουέμπλει", με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην ημίωρη παράταση αφού  υπήρξαν τέσσερα ακυρωμένα γκολ.

Μετά απο 20 εύστοχες εκτελέσεις πέναλντι, ήταν η σειρά των τερματοφυλάκων, ο Κέλεχερ  ευστόχησε, εν αντιθέσει με τον Κεπα που αντικατέστησε τον Μεντί για την διαδικασία και αστόχησε και με 11-10 η Λίβερπουλ κατέκτησε τον τίτλο.

Τρείς μήνες αργότερα τέθηκαν αντιμέτωπες στο "Γουέμπλει" για τον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση το 0-0 δεν άλλαξε. Έτσι η κούπα κρίθηκε και πάλι στα πέναλντι όπου o Αθπιλικουέτα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ ο Μεντί απέκρουσε αυτό του Μανέ.

Με το σκορ στο 5-5 ο Μάουντ είδε τον Άλισον να αποκρούει το πέναλντι του, ο Τσιμίκας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με την εύστοχη εκτέλεση έκανε το 6-5 στέλνοντας το τρόπαιο στο Λίβερπουλ.

Δύο χρόνια αργότερα ξαναβρέθηκαν αντιμέτωπες στον τελικό του Carabao Cup στο "Γουέμπλει", η κανονική διάρκεια έληξε χωρίς τέρματα και χρειάστηκε η ημίωρη παράταση εκεί όπου στο 118' ο Βίρτζιλ Βαν Ντάικ με κεφαλιά έστειλε το τρόπαιο στο Λίβερπουλ.

Η πρώτη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων πραγματοποιήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου του 1907 όπου η Τσέλσι επικράτησε στο Λίβερπουλ με 4-1. Συνολικά σε 196 παιχνίδια η Λίβερπουλ έχει 84 νίκες, 65 η Τσέλσι, 48 ισοπαλίες, με τα τέρματα 291-264 υπέρ των "ρέντς".

Οι μεγαλύτερες νίκες των Λονδρέζων είναι το 6-1 την περίοδο 1937-1938, το 4-0 τις περιόδους 1964-165 και 2001-2002, το 5-2 την περίοδο 1953-1954 και το 4-1 τις περιόδους 1907-1908 και 2005-2006, ενώ αντίστοιχα της Λίβερπουλ είναι το 6-0 την περίοδο 1934-1935, το 5-1 τις περιόδους 1909-1910 και 1996-1997, το 7-4 την περίοδο 1946-1947 και το 5-2 την περίοδο 1989-1990.

Πρώτος σκόρερ ο Ίαν Ρας της Λίβερπουλ με 10, στην δεύτερη θέση βρίσκονται οι Ρότζερ Χάντ(Λίβερπουλ) και Ντιντιέ Ντρογκμπά(Ακτή Ελεφαντοστού/Τσέλσι) με 9 και ακολουθούν οι Μπόμπι Τάμπλινγκ(Τσέλσι) με 8, Ρόμπι Φάουλερ(Λίβερπουλ), Φερνάντο Τόρες(Ισπανία/Λίβερπουλ 7/Τσέλσι) και Φράνκ Λάμπαρντ(Τσέλσι) με 7, Μπίλι Λαιντέλ(Λίβερπουλ), Κέρι Ντίξον(Τσέλσι), Ντίκι Σπένς(Τσέλσι), Ίαν Σεντ Τζον(Σκωτία/Λίβερπουλ), Στιβ Νίκολ(Σκωτία/Λίβερπουλ), Εντέν Αζάρ(Βέλγιο/Τσέλσι) και Σαντιό Μανέ(Σενεγάλη/Λίβερπουλ) με 6.

Πρώτος σε συμμετοχές είναι  ο Τζέιμι Κάραχερ της Λίβερπουλ με 45, στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο Στίβεν Τζέραρντ της Λίβερπουλ με 40, και ακολουθούν οι Τζον Τέρι(Τσέλσι) και Φράνκ Λάμπαρντ(Τσέλσι) με 39, Ρον Χάρις(Τσέλσι) με 32, Πέτρ Τσέχ(Τσεχία/Τσέλσι) με 30, Ίαν Κάλλαχαν(Λίβερπουλ) και Ντιντιέ Ντρογκμπά(Ακτή Ελεφαντοστού/Τσέλσι) με 28, Πέπε Ρέινα(Ισπανία/Λίβερπουλ) με 27, Σέζαρ Αθπιλικουέτα(Ισπανία/Τσέλσι) και Τζόρνταν Χέντερσον(Λίβερπουλ) με 26, Τόμι Σμίθ(Λίβερπουλ) με 25, Τζον Χόλινς(Τσέλσι), Τζον Άρνε Ρίισε(Νορβηγία/Λίβερπουλ), Σάμι Χίιπια(Φινλανδία/Λίβερπουλ) με 23.

Δεκαπέντε ποδοσφαιριστές έχουν φορέσει την φανέλα και των δύο ομάδων ξεκινώντας απο τον Άλφ Χάνσον, για να ακολουθήσουν οι Τόνι Χέιτλι, Τζόι Τζόουνς,  Νάιτζελ Σπάκμαν, Ντέιβιντ Σπίντι(Ιρλανδία), Γκλέν Τζόνσον, Μπουντεβάιν Ζέντεν(Ολλανδία), Νικολά Ανελκά(Γαλλία), Τζόε Κόουλ, Ραούλ Μειρέλες(Πορτογαλία), Γιόσι Μπεναγιούν(Ισραήλ), Φάμπιο Μπορίνι(Ιταλία), Φερνάντο Τόρες(Ισπανία), Ντάνιελ Στάριτζ, Βίκτορ Μόουζες(Νιγηρία), Ντόμινικ Σολάνκε, Μοχάμεντ Σαλάχ(Αίγυπτος) και Ραχίμ Στέρλινγκ

Μόνο ένας προπονητής ο Ράφα Μπενίτεθ(Ισπανία) πέρασε απο τους πάγκους των δύο ομάδων, ενώ ο Μπόμπι Κάμπελ αγωνίστηκε στην Λίβερπουλ την τριετία 1958-1961 και κοούτσαρε την Τσέλσι την τριετία 1988-1991 .