Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

3/4/24

Το αιώνιο ντέρμπι της Κροατίας

Είναι οι δύο κορυφαίες ομάδες της Κροατίας με σημαντικές επιτυχίες και στο ενιαίο Πρωτάθλημα της Γιουγκοσλαβίας. Δεν είναι τυχαίο ότι απο το 1992 όταν και η Κροατία απέκτησε την ανεξαρτησία της η Ντινάμο Ζάγκρεμπ και η Χάιντουκ Σπλίτ, έχουν κατακτήσει τα 30 απο τα 32 Πρωταθλήματα και τα 24 απο τα 32 Κύπελλα, ενώ τον Σεπτέμβριο του 2009 η βρετανική εφημερίδα Daily Mail συμπεριέλαβε το ντέρμπι της Κροατίας στην 20αδα με τις μεγαλύτερες ποδοσφαιρικές κόντρες όλων των εποχών.

Άν και οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν μεταξύ τους τις δεκαετίες τόσο του 1920, του 1930 αλλά και του 1940, η Ντινάμο με την ονομασία HASK Gradanski Zagreb εντούτοις τα ντέρμπι υπό την ονομασία που πήρε η Ντινάμο τον Ιούνιο του 1945, έχουν σημείο εκκίνησης απο την 1η Απριλίου του 1946 όταν στα πλαίσια του γιουγκοσλαβικού Πρωταθλήματος στο Ζάγκρεμπ η Χάιντουκ επικράτησε με 2-0.

Την περίοδο 1962-1963 συναντήθηκαν στον τελικό του γιουγκοσλαβικού Κυπέλλου στο Βελιγράδι με την Ντινάμο να επικρατεί με 4-1 με τον Ζαμπάτα να πετυχαίνει τρία τέρματα στο 65', στο 79' και στο 81' και το άλλο γκολ ο Μπράουν στο 68', ενώ για την Χάιντουκ η οποία είχε προηγηθεί το πέτυχε στο 35' ο Άνκοβιτς.

Έξι χρόνια αργότερα την σεζόν 1968-1969 οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 3-3 με τον Πάβλιτσα να ανοίγει το σκορ στο 16', ο Γκούτσμιρτλσ το 23' και ο Ζαμπάτα στο 71' έδωσαν το προβάδισμα στην Ντινάμο αλλά ο Μπόσκοβιτς ισοφάρισε στο 74' και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Βάρντιτς στο 100' και ο Ζαμπάτα στο 110' σκόραραν για το 3-3 που ήτα και το τελικό σκορ και αυτό σήμαινε ότι θα δινόταν και επαναληπτικός, εκεί όπου η Ντινάμο με τους Μπέλιν στο 18', Ζαμπάτα στο 35' και Βάμπετς στο 90' με 3-0 κατέκτησε τον τίτλο.

Περίοδος 1971-1972 και η Χάιντουκ θα πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη σε τελικό με 2-1 με τα γκολ των Γιοβανιτς στο 45' και Σούριακ στο 59', ενώ για την Ντινάμο είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 55' ο Σένζεν.

Τέσσερα χρόνια αργότερα περίοδος 1975-1976 και η Χαιντουκ θα πάρει την νίκη και τον τίτλο στην παράταση με το γκολ του Σούριακ στο 105'. Στα χρόνια της Κροατίας η πρώτη τους συνάντηση σε τελικό θα έρθει την περίοδο 1993-1994 με διπλούς αγώνες.

Στο Σπλίτ νίκη για την γηπεδούχο με 4-1 με τα γκολ των Κοζνικού στο 35' και στο 53', Γέλιτσιτς στο 45' και Νοβάκοβιτς στο 57', ενώ είχε μειώσει για την Κροάσια στο 75' ο Στάνιτς. Στην ρεβάνς με δύο πέναλντι του Βλάοβιτς στο 15' και στο 71' η Ντινάμο προηγήθηκε με 2-0 και στο 82' ο Κοζνικού διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Περίοδος 1994-1995, πρώτο παιχνίδι πάλι στην Δαλματία νίκη για την Χάιντουκ με 3-2 με δύο γκολ απο τον Έρτσεγκ στο 40' και στο 51' και του Ασάνοβιτς στο 77', Πάμιτς στο 46' και Γέλιτσιτς στο 75' σκόραραν για τους φιλοξενούμενους. Στην ρεβάνς στο Ζαγκρεμπ ο Ασάνοβιτς στο 45' έδωσε και δεύτερη νίκη στην Χάιντουκ και το τρόπαιο.

Περίοδος 1999-2000 ο Βούτσκο στο 38' με πέναλντι και στο 53' θα δώσει την νίκη με 2-0 και στην ρεβάνς η Ντινάμο θα πάρει την νίκη με 1-0 με το γκολ του Τσβιτάνοβτς στο 90+2' αλλά δεν είναι αρκετό για να της δώσει τον τίτλο.

Την αμέσως επόμενη περίοδο 2000-2001 η Ντινάμο θα είναι αυτή που θα πανηγυρίσει κερδίζοντας μέσα στο "Πολιούντ" με 2-0 με τα γκολ των Σόκοτα στο 40' και Μίκιτς στο 57' αλλά και στο "Μάξιμιρ" με 1-0 με το γκολ του Πιλίποβιτς στο 15'.

Περίοδος 2007-2008 Τάντιτς στο 8' και Μάντζουκιτς στο 20' και στο 88' δίνουν σημαντικό πλεονέκτημα για τον τίτλο τον οποίον και θα τον κατακτήσει, αφού η ρεβάνς θα ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα, παρότι η Ντινάμο α αγωνιστεί απο το 19' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τσαλε στο 19' και με εννέα στο 69' λόγω αποβολής του Μάντζουκιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Περίοδος 2008-2009 και για πρώτη φορά ο τίτλος θα κριθεί στην διαδικασία των πέναλντι αφού και τα δύο ματς θα έρθουν 3-0 για τους γηπεδούχους. Στο "Μάξιμιρ" Μάντζουκιτς στο 13' και στο 57' και ο Σαμίρ στο 29' με πέναλντι, με την Χάιντουκ να παίζει με δέκα λόγω αποβολής του Μπούλιατ στο 30' και με εννιά λόγω αποβολης του Λίνιτς στο 45+1'.

Στο 'Πολιούντ" Κάλινιτς στο 56' και στο 75' και Μπαρτόλοβιτς στο 58' ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα και οι διαφορές θα λύνονταν στην "ρώσικη ρουλέτα". ο Μπούτινα απέκρουσε αυτό του Ρόσο, ο Χργκοβιτς έστειλε την μπάλα άουτ, με τον Μπούτινα να αποκρούει και δεύτερο πέναλντι του Άντριτς και με 4-3 να δίνει το τρόπαιο στην Ντινάμο.

Περίοδος 2017-2018 στο Βινκόβτσι η Ντινάμο με το γκολ του Γκαβράνοβιτς στο 55' θα κατακτήσει τον τίτλο. Για το Σούπερ Καπ το 1993 σε ένα χορταστικό πρώτο τελικό στο Ζάγκρεμπ. με 8 γκολ και ισοπαλία 4-4, Ρατσούνιτσα στο 15', Τσβιτανοβιτς στο 21', Βλάοβιτς στο 41' και στο 71', Μόρναρ στο 43' και στο 54', Γκασπάρ στο 64' και Πράλια στο 69' διαμόρφωσαν το τελικό σκόρ.

Η ρεβάνς ήταν το ακριβώς αντίθετο αφού έληξε χωρίς τέρματα και έτσι η Χάιντουκ λόγω ων εκτός έδρας γκολ κατέκτησε τον τίτλο. Το 1994 Μόρναρ στο 43' στο πρώτο παιχνίδι, με τον σκόρερ μάλιστα να αποβάλλεται στο ίδιο λεπτό, Τσβιτάνοβιτς στο 67' με πέναλντι έδωσαν τις νίκες σε Χάιντουκ και Ντινάμο και στα πέναλντι με 4-3 το πήρε η Χάιντουκ.

Το 2003 στο Ζάγκρεμπ, Τόμιτς στο 30', Σεντλόσκι στο 48', Εντουάρντο στο 75' και Ζάχορα στο 90+2' έδωσαν τον τίτλο στην Ντινάμο, παρότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 23' με τον Ρουκάβινα.

Την επόμενη χρονιά το 2004, ήταν σειρά της Χάιντουκ στο Σπλίτ να κατακτήσει τον τίτλο με το γκολ του Μπλάτνιακ στο 49'. Το 2010 ο Μπίστσαν στο 77' χώρισε τις δύο ομάδες, ενώ το 2013 Τσόπ στο 34' και Τσάκτας στο 76' με πέναλντι έστειλαν το παιχνίδι στα πέναλντι όπου εκεί η Ντινάμο με 4-1 πήρε τον τίτλο.

Το 2022 ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξε χωρίς τέρματα και με 4-1 το πήρε η Ντινάμο και το 2023 ο Μπατούρινα στο 52' έδωσε την νίκη και το τρόπαιο στην Ντινάμο.

Συνολικά σε Γιουγκοσλαβία και Κροατία έχουν αναμετρηθεί 242 φορές, με την Ντινάμο να έχει την μερίδα του λέοντος με 105 νίκες, 74 νίκες έχει η ομάδα απο το Σπλίτ, 63 ματς έχουν λήξει ισόπαλα , με τα τέρματα να είναι 338-270 υπέρ της Ντινάμο.

Οι μεγαλύτερες νίκες της Ντινάμο είναι το 5-0 την περίοδο 2013-2014(Κύπελλο), το 5-1 τις περιόδους 1952-1953, 1971-1972, τo 4-0 τις περιόδους 1957-1958, 1986-1987, 1993-1994, 2014-2015 και 2015-2016(Κύπελλο), ενώ για την Χάιντουκ η μεγαλύτερη σε εύρος νίκη της ήταν το 6-0 την περίοδο 1954-1955, το 5-1 την περίοδο 1957-1958 και το 4-1 τις περιόδους 1960-1961(εις διπλούν), 1962-1963, 1992-1993(Κύπελλο) και 2002-2003.

Πρώτος σκόρερ o Σλάβεν Ζάμπατα(Ντινάμο) με 12 στην δεύτερη θέση βρίσκονται οι Γιόσκο Βιντόσεβιτς(Χάιντουκ), Αντρίγια Άνκοβιτς(Χάιντουκ), Ιγκόρ Τσβιτάνοβιτς(Ντινάμο), Εντουάρντο(Βραζιλία/Κροατία/Ντινάμο) και Ντούγιε Τσόπ(Ντινάμο) με 8 και ακολουθούν οι Φράνιο Βόλφλ(Ντινάμο), Μπέρναρντ Βούκας(Χάιντουκ), Φράνιε Μάτοσιτς(Χάιντουκ), Έλ Αρμπί Σουντανί(Αλγερία/Ντινάμο) και Μίχο Τσάκτας(Χάιντουκ) με 7, Ζλάτκο Πάπετς(Χάιντουκ), Μάρκο Μλίναριτς(Ντινάμο), Νέναντ Πράλια(Χάιντουκ), Αλιόσα Ασάνοβιτς(Χάιντουκ), Τόμισλαβ Έρτσεγκ(Χάιντουκ), Μάριο Μάντζουκιτς(Ντινάμο), Τζούνιορ Φερνάντες(Χιλή/Ντινάμο), Ντούγιε Τσοπ(Ντινάμο Ζάγκρεμπ), Μάριο Γκαβράνοβιτς(Ελβετία/Ντινάμο) και Μίροσλαβ Όρσιτς(Ντινάμο) με 6.

Πρώτος σε συμμετοχές είναι ο Αριέν Αντέμι(Ντινάμο) με 37, στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο Ντράζεν Λάντιτς της Ντινάμο με 36, και ακολουθούν οι Φράνε Μάτοσιτς(Χάιντουκ) και Ντόμινικ  Λιβάκοβιτς(Ντινάμο) με 30, Σρντάν Άντριτς(Χάιντουκ) και Ιγκόρ Τσβιτάνοβιτς(Ντινάμο) με 29, Μπέρναρντ Βούκας(Χάιντουκ), Έντι Μούιτσιν(Βοσνία/Ντινάμο) και Μίχαελ Μίκιτς(Ντινάμο) με 28, Ίβιτσα Χλέβνιακ(Χάιντουκ), με 27, Σαμίρ(Βραζιλία/Ντινάμο) και Λόβρε Κάλινιτς(Χάιντουκ) με 25, Σλάβκο Λούστιτσα(Χάιντουκ), Ντάρκο Μιλάντιν(Χάιντουκ), Τόμισλαβ Μπούτινα(Ντινάμο), Ντίνο Ντρπιτς(Ντινάμο), Μάριο Μάλοτσα(Χάιντουκ) με 24, Ιβάν Χόρβατ(Ντινάμο), Λιούμπομιρ Κοκέζα(Χάιντουκ), Ντράγκουτιν Βάμπετς(Ντινάμο), Νέναντ Πράλια(Χάιντουκ), Στίπε Πλετίκοσα(Χάιντουκ), Έλ Αρμπί Σουντανί(Αλγερία/Ντινάμο), Μίχο Τσάκτας(Χαιντουκ) και Μπρούνο Πέτκοβιτς(Ντινάμο) με 23, Σλάβκο Ίστβανιτς(Ντινάμο), Άντε Μίσε(Χάιντουκ), Γκότσε Σεντλόσκι(Σκόπια/Χάιντουκ 3/Ντινάμο 19), Μάριο Κάρεβιτς(Χάιντουκ) με 22, Βλάντο Σενάουερ(Χάιντουκ), Ντράζεν Μούζινιτς(Χάιντουκ) με 21, Τόμισλαβ Τσρνκόβιτς(Ντινάμο), Σλάβεν Ζάμπατα(Ντινάμο), Ρούντολφ Μπέλιν(Ντινάμο), Μλάντεν Ράμλιακ(Ντινάμο), Κράσνονταρ Ρόρα(Ντινάμο), Φίλιπ Μπλάσκοβιτς(Ντινάμο), Βέντραν Ρόζιτς(Χάιντουκ), Γιόσιπ Σκόκο(Αυστραλία/Χάιντουκ)  με 20.

39 συνολικά ποδοσφαιριστές έχουν φορέσει την φανέλα και των δύο ομάδων με τους Ράτκο Κάτσιαν, Μπράνκο Στίντσιτς, Μπόζινταρ Σέντσαρ, Σβέμιρ Ντέλιτς και Χρβόγιε Βούκιτς να κάνουν την αρχή.
Βίλσον Ντζόνι, Νταμίρ Μάριτσιτς, Στιέπαν Ντέβεριτς, Ντράζεν Μπόμπαν, Βλάντο Πάπιτς, Σάσα Πέρσον, Ζέλικο Σόιτς, Μάριο Νοβάκοβιτς, Γιόσκο Γέλισιτς, Σρντάν Μλάντινιτς, Ρενάτο Γιούρτσετς,
Μλάντεν Μλαντένοβιτς, Άντριαν Κοζνικού, Γκότσε Σεντλόσκι(Σκόπια), Τόμισλαβ Ρουκάβινα, Μάριο Μπαζίνα, Ιβάν Μπόσνιακ, Ματέ Ντραγκισεβιτς, Νίκο Κράνιτσαρ, Μάριο Γκργκούροβιτς, Ντάνιελ Χρμαν, Μλάντεν Μπαρτόλοβιτς(Βοσνία), Μίρκο Χργκόβιτς(Βοσνία), Ντάριο Γέρτετς, Μάτε Μάλες, Ίβο Σμόγιε, Μάριαν Μπούλιατ, Άντε Ρουκάβινα, Ντούγιε Τσόπ, Ρούμπεν Λίμα(Πορτογαλία), Φράνκο Αντριάσεβιτς, Ιβάν Βασίλι, Μάριο Μπούντιμιρ, Ντάριο Σπίκιτς, Γιόσιπ Μπρέκαλο

Επίσης εφτά είναι οι προπονητές που έχουν περάσει απο τους δύο πάγκους με τον Μπράνκο Ζέμπετς να κάνει την αρχή και να ακολουθούν οι Βλάτκο Μάρκοβιτς, Τόμισλαβ Ίβιτς, Γιόσιπ Σκόμπλαρ, Νέναντ Γκρατσάν, Μίροσλαβ Μπλάζεβιτς και Ζελικο Κόπιτς.