Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

24/4/24

"Ντέλιγιε" εναντίον "Γκρομπάρι"

Η κόντρα ανάμεσα στον Ερυθρό Αστέρα και την Παρτιζάν δεν περιορίζεται μόνο στο ποδόσφαιρο αφού οι δύο αυτοί σύλλογοι διαθέτουν τμήματα και σε άλλα αθλήματα, με την αρχή της κόντρας να δρομολογείται απο την πρώτη κιόλας ημέρας ίδρυσης τους το 1945. Μάλιστα τον Σεπτέμβριο του 2009 η Daily Mail  στην λίστα της την τοποθετεί στην θέση νούμερο 4 στην δεκάδα με τις κορυφαίες ποδοσφαιρικές κόντρες όλων των εποχών.

Για το Κύπελλο Γιουγκοσλαβίας η πρώτη φορά που αναμετρήθηκαν στον τελικό ήταν την περίοδο 1947-1948 όπου ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 3-0 με τον Βουκοσάβλιεβιτς να πετυχαίνει δύο τέρματα στο 22' και στο 36', ενώ ο Μίτιτς είχε πετύχει ενδιάμεσα το τρίτο γκολ στο 30'.

Τέσσερα χρόνια αργότερα την περίοδο 1951-1952, η Παρτιζάν έδωσε εκκωφαντική απάντηση αφού "διέσυρε" τον αντιπαλό της με 6-0, με τον Βάλοκ και τον Ζέμπετς να πετυχαίνουν απο δύο τέρματα στο 13' και στο 35' ο πρώτος, και στο 35' και στο 49' ο δεύτερος, με τον Μπόμπεκ στο 80' κια τον Βεσελίνοβιτς στο 85' να κλείνουν το σκορ.

Δύο χρόνια αργότερα την περίοδο 1953-1954, νέα νίκη για την Παρτιζάν με 4-1 με τα γκολ των Βάλοκ στο 4' και στο 49', Μιχαϊλοβιτς στο 7' και Μπόμπεκ στο 20', ενώ για την Ζβέζντα είχε μειώσει προσωρινά στο 65' ο Ζιβάνοβιτς.

Την περίοδο 1958-1959 ο Μάραβιτς στο 11' και ο Κόστιτς με δύο τέρματα στο 57' και με πέναλντι στο 71' έδωσαν τον τίτλο στον Ερυθρό με 3-1, με τον Γκάλιτς να μειώνει στο 62' προσωρινά σε 2-1. Πέρασαν πολλά χρόνια και την τελευταία χρονιά που ήταν ενωμένη η Γιουγκοσλαβία την περίοδο 1991-1992 οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν σε διπλούς τελικούς, με το πρώτο παιχνίδι να λήγει υπέρ της Παρτιζάν με το γκολ του Βούγιατσιτς στο 36'.

Στην ρεβάνς ο Σίνισα Μιχαϊλόβιτς έδωσε προβάδισμα στον Ερυθρό, στο 65' ο Μιγιάτοβιτς ισοφάρισε, αλλά στο 71' ο Πάντσεφ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους "κόκκινους". Όμως στο 76' ο Γιοκάνοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-2 δίνοντας τον τίτλο στην Παρτιζάν.

Την επόμενη χρονιά 1992-1993, που πλέον υπήρχε μόνο η Σερβία και το Μαυροβούνιο ως ομόσπονδη δημοκρατία βρέθηκαν στον τελικό με την Παρτιζάν να επικρατεί με 1-0 με το γκολ του Ζάχοβιτς στο 29' στον πρώτο τελικό.

Στην ρεβάνς ο Ντρόμπνιακ σκόραρε στο 50' για τον Ερυθρό, αλλά στο 79' αποβλήθηκε, με το 1-0 να μένει και μετά την λήξη της παράτασης με το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των πέναλντι όπου ο Μιγιάτοβιτς ήταν μοιραίος και με 5-4 ο Ερυθρός κατέκτησε τον τίτλο.

Περίοδος 1995-1996 Γιόβιτσιτς στο 8', Κρουπνίκοβιτς στο 37' και Ζίφκοβιτς στο 51' έκαναν το 3-0 για τον Ερυθρό στον πρώτο τελικό, ενώ και στην ρεβάνς ο Ερυθρός πέτυχε και δεύτερη νίκη με  3-1. Τα γκολ πέτυχαν οι  Π. Στάνκοβιτς στο 45', Κρουπνίκοβιτς στο 65', Ντέγιαν Στάνκοβιτς στο 79', ενώ ο Βουκίτσεβιτς είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 62'.

Περίοδος 1998-1999 νίκη για τον Ερυθρό με 4-2 με τα γκολ των Σκόριτς στο 16' και 62' με πέναλντι, Πιάνοβιτς στο 18' και Γκοϊκοβτς στο 86', ενώ για τους "ασπρόμαυρους" είχαν σκοράρει οι Ράσοβιτς στο 37' με πέναλντι και στο 45' ο Κέτσμαν.

Περίοδος 2000-2001 και ο Ίλιτς στο 65' έδωσε τον τίτλο στην Παρτιζάν, και μετά απο 16 χρόνια βρέθηκαν ξανά στον τελικό με τον Μιλένκοβιτς στο 42' να σκοράρει και να δίνει τον τίτλο στην Παρτιζάν.

Περίοδος 2018-2019 ο Όστοϊτς στο14' έδωσε και πάλι τον τίτλο στην Παρτιζάν, ενώ την περίοδο 2020-2021 οι δύο ομάδες ήρθαν 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση και μετά απο χρόνια θα έλυναν τις διαφορές τους στα πέναλντι, με τον Ερυθρό να παίζει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκόμπελιτς στο 87'.

Στα πέναλντι Γιόγιτς και Στούλιτς αστόχησαν, οι αντίστοιχοι του Αστέρα ευστόχησαν και με 5-4 κατέκτησε τον τίτλο. Την χρονιά 2021-2022 ο Κάταϊ στο 26' και στο 73' και ο Ουρόσεβιτς στο 62' διαμόρφωσαν το τελικό 2-1 υπέρ του Ερυθρού.

Στις 5 Ιανουαρίου του 1947 δόθηκε το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι με τους "κόκκινους" να επικρατούν με 4-3. Συνολικά σε 268 παιχνίδια ο Ερυθρός Αστέρας έχει πετύχει 115 νίκες, η Παρτιζάν πανηγύρισε 82 φορές, 71 ματς έχουν λήξει ισόπαλα, με τα γκολ να είναι 403-342 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Στις 7 Νοεμβρίου του 1976 στο "Μαρακανά" παρακολούθησαν την νίκη του Ερυθρού Αστέρα 100.000 θεατές. Οι μεγαλύτερες νίκες της Παρτιζάν είναι το 7-1 την περίοδο 1952-1953, το 6-1 την περίοδο 1950-1951 και το 6-0 την περίοδο 1951-1952(Κύπελλο), ενώ για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν το 6-1 την περίοδο 1967-1968 και το 4-0 την περίοδο 1997-1998.

Πρώτος σκόρερ στις αναμετρήσεις είναι ο Μάρκο Βάλοκ(Παρτιζάν) με 18, στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο Μπόρισλαβ Κόστιτς(Ερυθρός Αστέρας) με 13 και ακολουθούν οι Ντράγκαν Τζάιτς(Ερυθρός Αστέρας) και Μίλαν Γκάλιτς(Παρτιζάν) με 9, Κόστα Τομάσεβιτς(Ερυθρός Αστέρας) και Μίλκο Τζουρόφσκι(Σκόπια/Ερυθρός Αστέρας 6/Παρτιζάν 2) με 8, Στιέπαν Μπόμπεκ(Παρτιζάν), Ζόραν Φιλίποβιτς(Ερυθρός Αστέρας) και Αλεξάνταρ Κάται(Ερυθρός Αστέρας) με 7, Ιβάν Τόπλακ (Ερυθρός Αστέρας), Μπράνκο Ζέμπετς(Παρτιζάν 5/Ερυθρός Αστέρας 1), Μόμτσιλο Βούκοτιτς(Παρτιζάν), Πρβόσλαβ Μιχαίλοβιτς(Παρτιζάν), Μπόσκο Τζουρόφσκι(Ερυθρός Αστέρας)  με 6.

Πρώτος σε συμμετοχές είναι ο Σάσα Ίλιτς της Παρτιζάν με 35, στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο Άλμπερτ Νάτζ της Παρτιζάν με 29, και ακολουθούν οι Μπόρα Κόστιτς(Ερυθρός Αστέρας) με 28, Μομτσίλο Βούκοτιτς(Παρτιζάν) με 25, Βλάντιτσα Πόποβιτς(Ερυθρός Αστέρας) και Βλάντιμιρ Στοίκοβιτς (Ερυθρός Αστέρας 2/Παρτιζάν 22) με 24, Στιέπαν Μπόμπεκ(Παρτιζάν) με 23, Ράικο Μίτιτς(Ερυθρός Αστέρας), Μπράνκο Στάνκοβιτς(Παρτιζάν), Ντράγκαν Τσίριτς(Παρτιζάν) και Νέναντ Μίλιας(Ερυθρός Αστέρας) με 22, Ντράγκαν Τζάιτς(Ερυθρός Αστέρας), Ίβιτσα Κράλι(Παρτιζάν)  με 21, Ζβόνκο Μιλόγεβιτς (Ερυθρός Αστέρας)  με 20.

Αρκετοί ποδοσφαιριστές έχουν φορέσει την φανέλα των δύο ομάδων, οι Μίοντραγκ Γιοβάνοβιτς, Μιλιβόγιε Τζούρτζεβιτς, Μίλοβαν Τσίριτς, Γιόβαν Γιέζερκιτς, Γιόβαν Μπέλεσλιν, Tίχομιρ Ογκνιάνοφ, Μπέλα Πάλφι, Μιόμιρ Πέτροβιτς, Μπόζινταρ Ντρένοβατς, Βασίλιε Σιγιάκοβιτς, Ράνκο Μπόροζαν, Μπράνκο Ζέμπετς, Αντούν Ρουντίνσκι, Ραντιβόγιε Ογκνιάνοβιτς, Βέλιμπορ Βάσοβιτς, Ζβέζνταν Τσέμπινατς, Βλάντιμιρ Γιότσιτς, Μίλαν Μπάμπιτς, Μίλκο Τζουρόφσκι(Σκόπια), Γκόραν Μιλόγεβιτς, Ντέγιαν Γιοκσίμοβιτς, Ράντε Μόγιοβιτς, Πέταρ Πουάτσα, Νίκοσλαβ Μπιέγκοβιτς, Ντάλιμπορ Σκόριτς, Κλέο(Βραζιλία), Βλάντιμιρ Στοίκοβιτς, Μίλος Μπόσαντσιτς, Αμπουμακάρ Ουμαρού(Καμερούν), Πέταρ Τζουρίτσκοβιτς, Όγκνιεν Οζέγκοβιτς και Νικόλα Άντιτς.

Πέντε προπονητές έχουν δουλέψει στους δύο πάγκους ξεκινώντας απο τον Μίλοβαν Τσίριτς, και συνεχίζοντας με τους Αλεξάνταρ Τομάσεβιτς, Γκόικο Ζέτς, Βέλιμπορ Βάσοβιτς και Τόμα Σάβιτς(προπονητής τερματοφυλάκων)