Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

3/12/23

Κλάμπ Μπρίζ εναντίον Σταντάρ Λιέγης

Μπορεί η παραδοσιακή κόντρα στο Βέλγιο  να είναι αυτή ανάμεσα στην Άντερλεχτ και την Σταντάρ, όμως και η αντίστοιχη της Κλάμπ Μπρίζ με την ομάδα της Λιέγης έχει την δική της ιστορία. Το "Le Topper" όπως ονομάζεται χαρακτηριστικά ως αντιστάθμισμα του βελγικού "classico" ειδικά τις δεκαετίες του '70 και του '80 όταν και οι δύο ομάδες κοντραριζόντουσαν και εντός αλλά και εκτός αγωνιστικών χώρων.

Την περίοδο 1969-1970 η Σταντάρ που κατακτούσε το Πρωτάθλημα τέσσερις μόλις βαθμούς μπροστά απο την Μπρίζ. Όμως το πλήρωμα του χρόνου είχε έρθει για την Μπρίζ η οποία μετά απο συνεχόμενες δεύτερες θέσεις την περίοδο 1972-1973 αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια εφτά βαθμούς μπροστά απο την Σταντάρ.

Την περίοδο 1979-1980 η Μπρίζ άφησε και πάλι την Σταντάρ στην δεύτερη θέση με μόλις 4 βαθούς διαφορά. Για το Κύπελλο το 2007 στο "Κινγκ Μποντουέν" με το γκολ του Ισιάκουσ το 17' η Μπρίζ κατέκτησε τον τίτλο.

Το 2016 πάλι στις Βρυξέλλες η Σταντάρ με τα γκολ των Ντομπέ στο 17' και Σαντινι στο 88' επικράτησε με 2-1, για την Μπρίζ είχε σκοράρει στο 27' με τον Ραφαέλοφ κατέκτησε το Κύπελλο με 2-1.

Για το Σούπερ Καπ το 2016 όπου στο "Γιαν Μπρειντέλ" η  Μπρίζ με τα γκολ των Ισκιέρδο στο 51' και Φέρμερ στο 62' πήραν την νίκη κόντρα στην Σταντάρ η οποία είχε προηγηθεί στο 39' με τον Σαντινί. Δύο χρόνια αργότερα το σκόρ ήταν ίδιο υπέρ της Μπρίζ με τα γκολ των Βανάκεν στο 39' και Γουέσλι στο 43', ενώ στο 50' είχε μειώσει ο Εντμίλσον.

Στις 17 Οκτωβρίου του 1909 στην Λιέγη πραγματοποιήθηκε η πρώτη κόντρα των δύο ομάδων με την Κλάμπ Μπρίζ να παίρνει την νίκη με 1-0. Συνολικά στα 205 παιχνίδια που έχουν διεξαχθεί η Μπρίζ έχει 81 νίκες, η Σταντάρ 79 νίκες, 45 ματς έχουν λήξει ισόπαλα, με τα τέρματα να είναι 326-297 υπέρ της ομάδας απο το Μπρίζ.

Οι μεγαλύτερες νίκες της Μπρίζ είναι το 12-3 την περίοδο 1930-1931, το 8-0 την περίοδο 1911-1912, το 7-1 την περίοδο 2015-2016, και το 6-1 την περίοδο 1995-1996. Αντίστοιχα για την Σταντάρ είναι το 7-1 την περίοδο 1980-1981, το 7-2 την περίοδο 1973-1974(Λιγκ Καπ), το 5-0 τις περιόδους 1925-1926 και 1927-1928 και το 5-1 την περίοδο 1953-1954(Κύπελλο).

Πρώτος σκόρερ είναι ο Γκέρτ Βερέγιεν της Μπρίζ με 12 τέρματα, στην δεύτερη θέση βρίσκονται οι Ρότζερ Κλάεσεν(Σταντάρ Λιέγης) και Ραούλ Λάμπερτ(Μπρίζ) με 11, και ακολουθούν οι Γιαν Κέλεμανς(Μπρίζ), Μίλαν Γιοβάνοβιτς(Σερβία/Σταντάρ), Αμπντουλάι Ντιαμπί(Μάλι/Μπρίζ) και Ρενό Εμόντ(Σταντάρ) με 7, Μοχάμεντ Τσιτέ(Σταντάρ 5/Μπρίζ 1), Λιόρ Ραφαέλοφ(Ισραήλ/Μπρίζ) με 6, Άλφρεντ Ρίντλ(Αυστρία/Σταντάρ), Σιμόν Ταχαμάτα(Ολλανδία/Σταντάρ), Σβεν Βερμάντ(Μπρίζ), Τίμι Σίμονς(Μπρίζ), Εντμίλσον Τζούνιορ(Σταντάρ), Γουέσλι(Βραζιλία/Μπρίζ), Xάνς Βανάκεν(Μπρίζ) με 5.

Πρώτοι σε συμμετοχές είναι οι Φράνκι Βαν Ντερ Έλστ(Μπρίζ) και Ντάνι Βερλίντεν(Μπρίζ) με 31, στην δεύτερη θέση βρίσκονται οι Γκέρτ Βερέγιεν και Μπράντον Μέχελε της Μπρίζ με 28, και ακολουθούν οι Λέον Σέμελινγκ(Σταντάρ), Ζιλμπέρ Μποντάρ(Σταντάρ) Ρούουντ Φόρμερ(Ολλανδία/Μπρίζ)  και Χάνς Φανάκεν(Ολλανδία/Μπρίζ) με 27,  Μεχντί Καρσελά(Μαρόκο/Σταντάρ)  με 26,  Ραούλ Λάμπερτ(Μπρίζ), Γιαν Κέλεμανς(Μπρίζ), Γκι Χέλερς(Λουξεμβούργο/Σταντάρ), Τίμι Σίμονς(Μπρίζ) με 24, Γκι Βαντερσμίσεν(Σταντάρ), Βιτάλ Μπόρκελμανς(Μπρίζ) με 23, Φόνς Μπάστιινς(Μπρίζ), Σβεν Βερμάντ(Μπρίζ) με 22, Λουίς Πιλό(Σταντάρ), Λορέντσο Στάελενς(Μπρίζ) και Λιόρ Ραφαέλοφ(Ισραήλ/Μπρίζ) με 21, Γιαν Νικολάι(Σταντάρ), Νικολά Ντεβάλκε(Σταντάρ), Τζόνι Τιό(Μπρίζ) και Πολ Ζοσέ Εμποκού(Σταντάρ) με 20.

Αλέν Μπετανιό, Γκι Νταρντέν, Βίλι Βέγιενς, Ντιμίτρι Εμπουγιού, Ντίρκ Μέντβεντ, Πασκάλ Ρενιέ, Ρόνι Ρόζενταλ(Ισραήλ), Μάρκ Σχάεσενς, Έρικ Ντεφλάντρ, Γκρεγκορί Ντουφέ, Καρέλ Γκεράρτς, Ρόμπερτ Σπέχαρ(Κροατία), Αλεξάντρε Γιάνσεν Ντα Σίλβα, Λοράν Σιμάν, Κοέν Νταρντέν, Βίλφριντ Νταλμά, Μάρκος Καμοτσάτο(Βραζιλία), Μοχάμεντ Τσιτέ, Σινάν Μπολάτ, Γκιγιόμ Ουμπέρ, Αλεξάντερ Σόλτς(Δανία), Μαξίμ Λεστιέν, Μαμαντού Ουλάρε, Τόνι Λιμπόμπ, Φίλιπ Ζινκερνάγκελ(Δανία), Καμάλ Σόβα(Γκάνα) έχουν φορέσει την φανέλα των δύο ομάδων.

Μίλοραντ Πάβιτς(Σερβία), Γκιόργκ Κέσλερ(Γερμανία), Μισέλ Πρεντόμ, Ρόνι Ντέιλα(Νορβηγία), Kάρλ Χούφκενς έχουν κάτσει στους πάγκους των δύο ομάδων.

Επίσης ο Ούρμπεν Μπράμς αγωνίστηκε στην Κλάμπ Μπρίζ την περίοδο 1956-1957 και την περίοδο 1988-1989 ήταν προπονητής της Σταντάρ, όπως και ο Ρενέ Βαν Ντερ Έικεν αγωνίστηκε στην Μπρίζ απο το 1974 έως το 1981 και ήταν προπονητής της ομάδας απο την Λιέγη για ένα εξάμηνο απο τον Ιανουάριο έως τον Ιούνιο του 1994.