Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

4/5/24

Sud Derby

Μπάγερν Μονάχου και Στουτγκάρδη έχουν βρεθεί αντιμέτωπες δύο φορές σε τελικούς Κυπέλλου Γερμανίας. Η πρώτη την περίοδο 1985-1986 που διεξήχθη στο "Ολυμπιακό Στάδιο" του Βερολίνου με την Μπάγερν να επικρατεί με 5-2 και πρόσωπο του αγώνα τον Ρόλαντ Βόλφαρτ που πέτυχε τα τρία απο αυτά στο 33', 42' και 76' αντίστοιχα, τα άλλα δύο ο Ρουμενίγκε στο 64' και στο 72', ενώ για την Στουτγκάρδη είχαν σκοράρει οι Μπούχβαλντ στο 76' και Κλίνσμαν στο 85'.

Η δεύτερη δεκαεπτά χρόνια αργότερα την περίοδο 2012-2013 και πάλι στο Βερολίνο, όπου οι Βαυαροί με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάριο Γκόμεζ που πέτυχε δύο τέρματα στο 48' και στο 61', ο Μίλερ το τρίτο στο 37' με πέναλντι νίκησαν τους Σουηβούς με 3-2, με τον Χάρνικ στο 71' και στο 80' να πετυχαίνει τα γκολ για το συγκρότημα του Μπρούνο Λαμπαντία.

Στις 16 Οκτωβρίου του 1949 τέθηκαν για πρώτη φορά αντιμέτωπες στο Μόναχο για την Oberliga Sud με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2. Συνολικά σε 132 παιχνίδια η Μπάγερν κατέχει την μερίδα του λέοντος με 84 νίκες, 25 η Στουτγκάρδη, 23 ματς έχουν λήξει ισόπαλα, με τα τέρματα να είναι 290-155 υπέρ των Βαυαρών.

Οι μεγαλύτερες νίκες της Μπάγερν είναι το 6-1 την περίοδο 2012-2013, το 5-1 τις περιόδους 1960-1961, 1972-1973 και το 2008-2009(Κύπελλο) και το 5-0 την περίοδο 2021-2022. Αντίστοιχα για τους Σουηβούς είναι το 4-1 την περίοδο 2017-2018, ενώ το συνηθέστερο είναι το 3-0 που ήρθε τέσσερις φορές την περίοδο 1967-1968, την περίοδο 1968-1969, την περίοδο 1987-1988 και την περίοδο 1989-1990 για το Κύπελλο.

Πρώτος σκόρερ ο Γκέρντ Μίλερ της Μπάγερν με 18 τέρματα, στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο Μάριο Γκόμεζ(Στουτγκάρδη 5/Μπάγερν 11) με 16 τέρματα και ακολουθούν οι Τζιοβάνι Έλμπερ(Βραζιλία/Στουτγκάρδη 2/Μπάγερν 10) με 12, Τόμας Μίλερ(Μπάγερν) με 11, Ρόλαντ Βόλφαρτ(Μπάγερν), Φρίτς Βάλτερ(Στουτγκάρδη), Λόταρ Μάτέους(Μπάγερν) με 10, Ρόλφ Γκάιγκερ(Στουτγκάρδη), Ράινερ Οχλχάουζερ(Μπάγερν) και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι(Πολωνία/Μπάγερν) με 9, Φράνκ Ριμπερί(Γαλλία/Μπάγερν) και Μεχμέτ Σολ(Μπάγερν) με 8.

Πρώτος σε συμμετοχές ο Όλιβερ Καν της Μπάγερν με 30, στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο Τόμας Μίλερ της Μπάγερν με 28 και ακολουθούν οι Μπάστιαν Σβαινστάιγκερ με 27,  Ζεπ Μάγιερ(Μπάγερν), Κλάους Αουγκεντάλερ(Μπάγερν), Φίλιπ Λαμ(Στουτγκάρδη 4/Μπάγερν 21) με 25, Γκέρντ Μίλερ(Μπάγερν) και Λόταρ Ματέους(Μπάγερν) με 24, Λούντβιχ Κέγκλ(Μπάγερν 13/Στουτγκάρδη 10), Χάνς Γκέοργκ Σβάρτσενμπεκ(Στουτγκάρδη) και Μεχμέτ Σολ της Μπάγερν με 23, Ρόμπερτ Σλίντς(Στουτγκάρδη), Ρόλφ Μπλέσιγκ(Στουτγκάρδη), Κάρλ Αλγκόβερ(Στουτγκάρδη) και Γκουίντο Μπούχβαλντ(Στουτγκάρδη) με 22.

Γιόχαν Χερμπέργκερ, Ντίτερ Μπρένινγκερ, Χέρβαρτ Κοπενχόφερ, Κούρτ Νιντερμάγιερ, Ντίτερ Χένες, Μπέρτραμ Μπειερλότσερ, Έρβιν Χάντεβιτς, Μπέρντ Μάρτιν, Μπέρντ Φέρστερ, Ασγκέιρ Σιγκούρβινσον(Ισλανδία), Ράινερ Μάουρερ, Λούντβιχ Κέγκλ, Τόμας Μπέρτχολντ, Γιούργκεν Κλίνσμαν, Μάρκο Γκρίμ, Μάρκους Μπάμπελ, Τόμας Στρούντς, Πάμπλο Τίαμ(Γουινέα), Φίλιπ Λαμ, Μάριο Γκόμεζ, Τζιοβάνι Έλμπερ(Βραζιλία), Σέρνταρ Τάσκι, Σβεν Ούλραιχ, Σεμπάστιαν Ρούντι, Χόλγκερ Μπαντστούμπερ και Μπέντζαμιν Παβάρ(Γαλλία) έχουν φορέσει την φανέλα των δύο ομάδων.

Tέσσερις προπονητές οι Γιόσεφ Πότινγκερ, Μπράνκο Ζέμπετς, Τζιοβάνι Τραπατόνι(Ιταλία), Φέλιξ Μάγκατ έχουν περάσει απο τους πάγκους των δύο ομάδων. O Γιούργκεν Ρέμπερ αγωνίστηκε στην Μπάγερν Μονάχου την περίοδο 1980-1981 και κοούτσαρε την Στουτγκάρδη απο τις 15 Δεκεμβρίου του 1993 έως τις 25 Απριλίου του 1995.

Ειδική περίπτωση ο Ματίας Ζάμερ που αγωνίστηκε στην Στουτγκάρδη την διετία 1990-1992 και απο τον Ιούλιο του 2012 έως την άνοιξη του 2016 ήταν αθλητικός διευθυντής της Μπάγερν Μονάχου.