Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

17/9/12

Αγωνιστική των απωλειών

Απο τις απώλειες των πρωτοπόρων "στιγματίστηκε" η 25η αγωνιστική αφού Φλουμινένσε και Ατλέτικο Μινέιρο γνώρισαν τις ήττες απο Ατλέτικο Γκοιανένσε (1-2) και Ναούτικό (1-0), ενώ και η Γκρέμο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα "δώρα" των δύο πρώτων αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Φλαμένγκο. Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η τρελή κούρσα της Μπαία που κάνει πορεία πρωταθλητισμού νίκησε και την Φιγκειρένσε με 2-1,ενώ η Παλμέιρας βυθίζεται ακόμα περισσότερο μετά και την νέα ήττα απο την Κορίνθιανς με 0-2.

Στο Ρίο έγινε η έκπληξη της αγωνιστικής αφού η μέχρι πρότινος ουραγός του βαθμολογικού πίνακα Ατλέτικο Γκοιανένσε επικράτησε της πρωτοπόρου με 1-2. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα ήταν αυτοί που βρέθηκαν να προηγούνται με 0-2 χάρις στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζιαρέττα στο 18ο λεπ΄το και την κεφαλιά του Ρενιέ στο 42ο λεπτό. Η "Φλού" το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 64ο λεπτό με τον Μίκαελ με σουτ απο κοντά.

Την ήττα γνώρισε και η Ατλέτικο Μινέιρο στο Ρεσίφε απο την Ναούτικο με τους γηπεδούχους πάντως να είναι πολύ καλύτεροι απο τους αντιπάλους τους προηγήθηκαν στο 49ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σόουζα. Μάλιστα έφτασαν πολύ κοντά και στο 2-0 αλλά το πέναλντι του Αραούζο το απέκρουσε ο Τζιοβάνι, ενώ στις καθυστερήσεις έμειναν και με πάικτη λιγότερο.

Την μενγάλη ευκαιρία έχασε η Γκρέμιο να πλησιάσει τους δύο πρώτους αφού ήρθε ισόπαλη με την Φλαμένγκο στο "Ενζενιάο". Μάλιστα η "ιμόρταλ" ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 19ο λεπτό με πολύ ωραίο πλασέ του Μορένο μετά απο πολύ ωραία κάθετη πάσα του Ελάνο. Στην συνέχεια η "Φλά" ήταν καλύτερη είχε δοκάρι με τον Ίμπσον και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 612ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άντριαν.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε την νίκη της Σάντος επί της Κοριτίμπα με δύο γκολ του Νειμάρ που είναι ιδιαίτερα φορμαρισμένος, την "κούρσα" πρωταθλητισμού που κάνει η Μπαία μετά και την νέα νίκη επί της Φιγκειρένσε με 2-1 και η νέα ήττα της Παλμέιρας απο την Κορίνθιανς παρά την φυγή του Σκολάρι. Τέλος στο περιθώριο της μετακίνησης του Γκάνσο η Σάο Πάολο επικράτησε της Πορτουγκέζα με 3-1, ενώ Ιντερνασιονάλ και Σπόρ Ρεσίφε έμειναν στο 2-2.