Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

18/9/12

Επεισόδια και γκολ

Μπορεί η Μπόκα Τζούνιορς να επικράτησε της Ιντεπεντιεντε με 2-1 και να παρέμεινε στην κορυφή, μπορεί ο Νάτσο Σκόκο με το 5ο προσωπικό του γκολ να έχει την Νιούελς Όλντ Μπόις σε απόσταση αναπνοής μετά τη νίκη με 1-0 επι της Σαν Λορέντζο,όμως τα επεισόδια στην αναμέτρηση της Βελέζ Σάρσφιλντ με την Ρίβερ Πλέιτ "έκλεψαν" τα φώτα της δημοσιότητας της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Αργεντινής.

Στο "Χοσέ Αλμαφιτάνι" η Βελέζ Σάρσφιλντ υποδεχόταν και στο 75ο λεπτό κουκουλοφόροι χούλιγκαν που εικα΄ζεται ότι προήρθαν απο την πλευρά που βρίσκονταν οι οπαδοί των φιλοξενούμενων προσπάθησαν να ανέβουν στα κιγκλιδώματα επιδιώκοντας να εισβάλουν στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό είχε ως συνέπεια ο διαιτητής Πατρίσιο Λουστάου να σταματήσει το παιχνίδι για δέκα λεπτά ενώ οι υπεύθυνοι ασφάλειας απώθησαν τους εισβολείς με μάνικες νερού υψηλής ισχύος για να συνεχίστεί ο αγώνας, ενώ δεν υπήρξαν αναφορές για συλλήψεις.

Στον αγωνιστικό τομέα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη και ταυτόχρονα να βρεθούν δύο βαθμούς πίσω απο την πρωτοπόρο Μπόκα. H ομάδα του Ρικάρντο Γκαρέκα κατάφερε να προηγηθεί σε μια φάση διαρκείας στο 20ο λεπτό με τον Πράτο που νωρίτερα είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ στο 55ο λεπτό οι "εκατομμυριούχοι" έμειναν με δέκα παίκτες λόγω  αποβολής του Φούνες Μόρι. Οι "κυανόλευκοι" εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα έφτασαν και σε ένα δεύτερο γκολ στο 64ο λεπτό  με τον Μπέλια.

Στο "Μπομπονέρα" η ψυχρολούσια για τους γηπεδούχους ήρθε στο 23ο λεπτό όταν απο ωραία προσπάθεια του Φερέιρα ο Καρούτσο στην προσπαθειά του να διώξει την  μπάλα την έστειλε στα δίχτυα ης ομάδας του. Οι "χενέισες" όμως αντέδρασαν και κατάφεραν πολύ γρήγορα στο 27ο λεπτό  με κεφαλιά του Σίλβα να ισοφαρίσουν και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ανέτρεψαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα σε 2-1με το σουτ του Μίνο.

Στο Ροζάριο η Νιούελς κατάφερε να πάρει την νίκη χάρις στο εύστοχο χτύπημα πέναλντι του Νάτσο Σκόκο στο 83ο λεπτό,πέναλντι που κέρδισε ο Βανχιόνι όταν το σουτ που επιχείρησε βρήκε το χέρι του Μασουέρο. Αυτό ήταν το 5ο προσωπικό γκολ του πρώην άσου της ΑΕΚ και αυτή την στιγμή είναι πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η νίκη της Εστουντιάντες επι της Ρασίγκ Κλάμπ με 1-0, η νίκη της Μπελγκράνο επι της πρωταθλητριας Κλαουζούρα Άρσεναλ Σαραντί με 2-0 εκτός έδρας, και η νίκη της Γοδόι Κρούζ επι της Σαν Μαρτίν με 1-0.