Διεθνές ποδόσφαιρο όπως δεν έχετε ξαναδιαβάσει!

30/8/12

Έφτασε στην «πηγή νερό δεν ήπιε»

Στην Γκλάντμπαχ αν και ξύπνησαν στο δεύτερο ημίχρονο, το πάλεψαν έφτασαν από το 70’ έως το 78’ στο 0-2 και στο Κίεβο άρχισαν να τρώνε τα δόντια τους από την αγωνία αλλά το τελικό σφύριγμα τους βρήκε ανακουφισμένους καθώς το τελικό 1-2 χάρισε την πρόκριση στους Ουκρανούς.
Η λευκή ισοπαλία του ημιχρόνου έδειχνε πως το θέμα πρόκριση ήταν τελειωμένο αλλά ένα αυτογκόλ των Ουκρανών με τον Χατζερίντι στο 70 και το γκολ του Αράνγκο το 78 έβαλε μεγάλη φωτιά στον αγώνα. Με ένα γκολ ακόμα οι Γερμανοί θα περνούσαν στους ομίλους αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ όσο και να το προσπάθησαν. Τελικά με γκολ του Ιντεγιέ στο 88’ η Δυναμό μείωσε σε 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Έτσι η Γκλάντμπαχ θα συνεχίσει πλέον την ευρωπαϊκή της πορεία στο Europa League έτσι κι αλλιώς 16 χρόνια χωρίς Ευρώπη συμβιβάζεσαι και με αυτό.